Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada’da İstihdam Eylül’de Beklenti Üstü Artarken İşsizlik Düştü

Kanada'nın Eylül ayı iş rakamları tahminleri geçerken işsizlik oranı dördüncü ardışık ayında geriledi. Detaylar haberimizde;
Kanada’da İstihdam Eylül’de Beklenti Üstü Artarken İşsizlik Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Eylül sonunda Temmuz için aylık GSYİH rakamlarını açıklayan Kanada istatistik kurumu Statistics Canada, bugün iş rakamlarıyla gündeme geldi. Analist beklentilerini aşan Kanada, Eylül ayında 378 bin 200 iş eklerken işsizlik oranının da yüzde 9’a düştüğünü söyledi.

Bunun nedeni, çocukların okula dönmeye devam etmesi ve ekonominin koronavirüs kapanmalarından yeniden açılmayı sürdürmesi oldu. 378 bin artan istihdam, böylece rakamı Şubat ayındaki Covid öncesi seviyesinin 720 binine getirdi. Eylül ayındaki istihdam artışının çoğu, Ağustos ayında 206 bin kazanç üzerine inşa edilen 334 bin artan tam zamanlı işlerde gerçekleşti.

İstihdam edilen ancak COVID-19 ile ilgili nedenlerden dolayı normal saatlerinin yarısından az çalışan Kanadalıların sayısı Eylül ayında 108 bin azaldı. Çoğunlukla normal saatlerinde çalışan Kanadalılar arasında, evden çalışma oranı Ağustos’tan Eylül’e kadar düşerek yüzde 26,4’ten yüzde 25,6’ya geriledi.

İstihdam iki eyalet dışında Kanada’nın her eyaletinde artarken en büyük kazançlar Ontario ve Quebec’te oldu.
Kanada Eylül istihdam
Kaynak: Statistics Canada

Serbest meslek Eylül ayında çok az değişti. Şubat ayına kıyasla, serbest meslek %6,0 düşük gerçekleşti. 25-54 yaş arası kadınlarda istihdam beşinci ardışık ayında artarken aynı yaş aralığındaki erkeklerdeki artışı geride bıraktı.

Artış, tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışma arasında bölündü. Hem anneler hem de babalar için Eylül ayı istihdamı, pandemi öncesi seviyelerle aynı seviyedeydi. İstihdam artışı Eylül’de 15 ila 24 yaş arası genç kadınlar ve erkeklerde güçlü oldu.

Bu artışlara rağmen, Kanadalı gençlerin istihdamı Şubat seviyesinin %10 altında gelerek diğer büyük demografik gruplardaki toparlanmanın çok daha gerisinde kaldı.

Eylül ayında işsizlik oranı arka arkaya dördüncü ay düşerek yüzde 9’a geriledi. Eylül ayında 1,8 milyon Kanadalı işsiz varken rakam Ağustos’a göre 214 bin geriledi. Eylül ayında istihdam hem hizmet üreten hem de mal üreten sektörlerde artmaya devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu