Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank Koronavirüs Salgınına Karşı Destek Paketi Açıkladı

Kamu bankaları Kovid-19 salgını sürecince işleri aksayan, ödeme güçlüğü yaşayan müşterileri için destek paketini devreye soktu.
Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank Koronavirüs Salgınına Karşı Destek Paketi Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün akşam yaptığı açıklamada, ülkemizde koronavirüs kaynaklı can kaybının 30’a yükseldiğini söyledi. Salgın tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılırken, ekonomideki yavaşlamanın ağır etkilerini azaltmak için birer birer destek paketleri açıklanıyor.

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salgınla mücadele için 100 milyar liralık kaynak ayırdıklarını söyledi. Bunun yanında hanehalkının ve işletmelerin yükünü hafifletmek için bir dizi tedbir içeren paket açıklandı.

Bu sabah ise 3 kamu bankasından destek paketi açıklandı. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank salgın hastalığın müşterileri üzerinde yarattığı ekonomik yükü azaltmak için aldığı kararları duyurdu.

Ziraat Bankası 31 Mart’ta vadesi gelen kredi ödemelerini erteleme kararı aldığını duyurdu.

Ziraat BankasıBanka koronavirüs salgınına karşı destek olmak amacıyla bazı kredi ödemelerini erteledi. Banka salgının ekonomiye olan etkilerini azaltmak için aldığı önlemleri 5 madde altında açıkladı. İlki 31 Mart’ta vadesi dolup ödenmesi gereken taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin talep etmeleri doğrultusunda ödemeleri ertelenecek.

İkinci olarak nakit akışı bozulan müşterilerine mevcut kredilerinin 6 aya kadar ödemesiz dönemde olmak üzere 12 ay ek sürece tanınacak. Personel maaşlarını, banka üzerinden ödeyen firmalara Şubat sonu itibarıyla işten çıkarma yapmamaları şartıyla 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilmesine imkan verilecek.

Keşide edilmiş çeklerinin ödenmesi amacıyla kullanılmak üzere genel kredi limitleri artırılarak ilave nakit kredi limiti tahsis edilecek. Son olarak işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerin kurumsal kart limitlerinin artırılacağı bildirildi.

Vakıfbank’tan da 9 maddelik destek paketi açıklaması geldi.

VakıfbankFinansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nde (FİKKO) alınan tedbirler ve Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) tavsiye kararları doğrultusunda müşterilerinin virüs salgını süresini en az hasarla atlatmasını isteyen Vakıfbank birtakım önlemler aldı. VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, firmaların 31 Mart – 30 Haziran arasındaki tüm kredi taksitleri ve ödemelerinde esneklik sağladıklarını söyledi.

İstihdamın korunması amacıyla işletmelere 3 aylık maaş gideri kadar kredi kullandırılacağını, borçların yeniden yapılandırılacağını belirtti. Turizm gibi en çok etkilenen sektörlere özgü kredilerin 12 aya kadar ödemesiz yapılandırılacağını, firmalara vergi ve SGK gibi ödemeler için nakit yönetim limitlerinin artırılması imkanı tanınacağı aktardı.

Bunların yanında firmalara ait Business Kartlarda limit artırımı, maliyetsiz tedarik kapasitesi artırımı, VBanko Çek ürünü limiti ve yaygınlığının artırılarak, bankacılık garanti imkanının dolaşıma sürülmesi yoluyla nakit ihtiyacının azaltılması ve maliyetsiz finansman imkanı sağlanması gibi imlanlar da tanınacak.

Kredi taleplerinin VakıfBank Mobil, İnternet Bankacılığı ve Sky Limitler üzerinden yapılacağı, bireysel kredi müşterilerinin taksit ve kredi kartı ödemelerinin 3 aya kadar ötelenmesi de alınan tedbirler içerisinde yer aldı.

Bir diğer kamu bankası olan Halkbank iştihamı azaltmayan firmalara ek limit imkanı tanıyacak.

HalkbankBankadan yapılan açıklamada esnafın bu dönemde yaşadıkları olumsuzluklara destek olmak amacıyla Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında vadesi gelecek olan anapara ve faiz ödemelerinin, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleneceği bildirildi.

Ödeme sorunu yaşayan müşterilere kredi yapılandırması, istihdamını azaltmayan firmalara 3 aylık dönem boyunca maaş gideri kadar ek kredi limiti hakkı tanınacak. Keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla, genel kredi limitleri artırılarak firmalara ilave nakit kredi limit tahsis edilecek.

Bunların yanında işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere Halkbank kurumsal kredi kartı ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi limiti bulunan firmaların kurumsal kart limitleri artırılacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu