Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Pekcan: Kadınların İş Gücüne Katılımı Artmasına Rağmen Yetersiz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan kadınları girişimcilik ve ihracat alanında daha fazla görmek istediklerini belirterek, bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı.
Bakan Pekcan: Kadınların İş Gücüne Katılımı Artmasına Rağmen Yetersiz
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Toplantısı’nda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ihracata ve üretime dayalı bir büyümeyi hedeflediklerini söyledi.

Bu hedefi gerçekleştirmek için ise kadınları iş dünyasında daha çok görmek istediklerini belirtti. Kadınların iş gücüne katılım oranında artış olmasına rağmen yine de yetersiz olduğunu, onları ihracat camiasında da görmek istediklerini dile getirdi.

Küresel ihracattaki düşüşe rağmen Türkiye’ninkinde artış olmaya devam ediyor.

İhracat Artıyor2019’un ilk sekiz ayında ihracatta yüzde 2,9 oranında artış olduğunu söyleyen Pekcan, Türkiye’nin dünyada en çok ihracat yapan yedinci ülke olduğunu belirtti. Kadın girişimcilerin önemine değindiği konuşmasında son 15 yıl içinde 40 bin seviyesinden 112 bin seviyesine çıkıldığını açıkladı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınların çalışma hayatında daha çok var olmasını sağlayacak, girişimlerini destekleyecek fonlar olduğunu belirterek, bunlardan faydalanmaları konusunda kadınlara çağrıda bulundu.

Bakanlık olarak kadınların yanında olduklarını vurgulayarak, onları başarılı ihracatçılar olarak görmek istediklerini sözlerine ekledi. Bakanlığın 189 kadın kooperatifini desteklediğini, kadınların tüm projelerde daha aktif rol oynamasını istediğini ifade etti.

İhracatçı Yetiştirme Akademisi kapsamında verilen eğitimlerin tüm illere yayılması amaçlanıyor.

Kadın EğitimleriSöz konusu eğitim ve seminerlerin şu anda 5 ilde yapıldığını ama bunun 81 ilde yapılmasının hedeflendiğini söyledi. İhracat Destek Ofisileri ve Gümrük Rehberi Programı gibi etkinliklerle ihracatçılara; pazara giriş, gerekli sertifikaların alınması ve tasarruf gibi konularda destek sağlandığını bildirdi.

Gelecek yılın sonunda Akıllı İhracat Platformu’nu da bütünüyle devreye alacaklarını söyleyen Pekcan, böylelikle her firmaya dijital kimlik verileceğini açıkladı. İhracatçıların her konuda gelişmesi ve ülkeye katma değer sağlaması amacıyla yanlarında olduğunu aktardı.

Bu doğrultuda yurt dışına giden ticaret müşavirleri için de Müşavir Ağı Destek Sistemi’ni oluşturduklarını anlattı. Müşavirlerimizin bu sistem ile gerekli olan her bilgiye kolaylıkla erişim sağlayabileceklerini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu