Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

John Malone Devalüasyona Karşı Maddi Duran Varlık Alıyor

Liberty Media Başkanı John Malone, para devalüasyonuna karşı konut gibi maddi duran varlıklar satın aldığını açıkladı.
John Malone Devalüasyona Karşı Maddi Duran Varlık Alıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs küresel ekonomideki dengeleri derinden sarsarken, güvenli varlık tanımları da yatırımcılar arasında farklılaştı. Altın her durumda güvenilir sayılsa da doların güvenli liman konumuna geçtiği gözlendi. Ancak dünyada yeniden artan salgın, para birimlerine olan güvenin azalmasına neden oluyor.

Liberty Media Başkanı John Malone, salgın teşviklerinin para birimlerinde değer kayıplarına yol açacağını ifade ederek dikkat çekti.
Dünya Geneli Günlük Koronavirüs Vakası
Kaynak: Worldometer

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 57 milyona yaklaşırken, hükümetlerden yeni teşviklerle ilgili açıklamalar geliyor. Aşı konusunda da büyük adımlar atıldı; ancak lojistik ve önce kimin aşılanacağı gibi sorunlarla uğraşılıyor. Dolayısıyla küresel ekonominin 2021 yılını da kötü geçireceği yorumları yapılıyor.

CNBC’den David Faber’in Malone ile yaptığı röportajı da kötümser düşünceleri bir kere daha gün yüzüne çıkarttı. Malone, “Muazzam mali ve parasal teşvik nedeniyle salgını atlattık. Ve bunun para birimlerinde devalüasyona yol açacağına, sabit varlıkların para birimi cinsinden değerinin artacağına inanmalıyım. Buna enflasyon diyeceğimden emin değilim, ama enflasyon gibi görünecek ve hissedilecek,” ifadelerini kullandı.

Federal Rezerv, salgın yoluyla ekonomiyi desteklemek için faiz oranlarını sıfıra yaklaştırdı ve parasal genişleme önlemleri kapsamında varlık satın almaya devam edeceğini söyledi.
FED Faiz Oranları
Kaynak: New York FED

ABD’de kanun yapıcılar ise Mart ayında Amerikalılara teşvik kontrolleri ve diğer yardım önlemleri sağlayacan tarihi 2 trilyon dolarlık koronavirüs yardım anlaşmasını kabul etti. Buna dikkat çeken Malone, konut yatırımına dikkat çekti.

Malone, “Daha kötü sorunlardan kaçınmak için şimdi gerekli olan bu gerçekçi olmayan düşük faiz oranı ortamı. Bunu bir para birimi devalüasyonu döneminin takip etmeyeceğine inanmak benim için çok zor,” ifadelerini kullandı.

Başkan, muazzam miktardaki teşvikin para biriminin değerini düşüreceğine ve bunun da sabit varlıkları daha çekici hale getireceğine inanıyor. Sabit varlıklar, gayrimenkul ve emtialar dahil olmak üzere maddi varlıkları ifade etmektedir.

DXY kodu ABD doları para endeksi ise açıklamaları destekler şekilde, Mart ayının en yüksek seviyelerinden %10’dan fazla düşüş kaydetti.
Dolar Endeksi Yüzde 10 Düşüş
Kaynak: Investing

Malone, değerli varlıklara yatırım yaptığını ve çeşitlendirme üzerine çalıştığını söyledi. Geçen yıl satın aldığı bu tarzdaki varlıklardan önemli çıkarlar elde ettiğini de açıkladı. Özellikle ABD’de çok aileli konutlardan büyük bir çıkar elde ettiğini dile getirdi.

Rekor düşük mortgage oranları, ev satın alma talebini artırıyor. Yeni inşa edilen evlerin satışları, koronavirüs salgınının evde kalma kültürünün ortasında Ağustos ayında 14 ayın en yüksek seviyesine yükseldiği biliniyor. Ayrıca Malone, tarım arazileri gibi varlıklara da girdiğini açıklıyor.

Malone, “Sulanan çiftlikler satın aldım. Çünkü mallar ucuzdu ve çiftlikler düşük bir değer döngüsüne sahipti. Ve her zaman sulu tarım yapmak istemişimdir, bu yüzden şimdi patates yetiştiriyorum,” ifadeleriyle dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu