Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JCR Avrasya Katmerciler’in Ulusal Para Notunu “BB” Olarak Güncelledi

JCR Avrasya Katmerciler’in kredi derecelendirme formunu yayımlarken, şirket hisseleri satıcılı seyrediyor.
JCR Avrasya Katmerciler’in Ulusal Para Notunu “BB” Olarak Güncelledi
Son Güncelleme: 
Yorum

JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş., “Katmerciler Araç Üstü Ekipman San. ve Tic. A.Ş.”nin kredi derecelendirme bildirimini yayımladı. Sermaye Piyasası Kurulu, Muhasebe Standartları Dairesi Başkanlığı, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan bildirime göre Katmerciler’in uzun vadeli uluslararası yabancı para notu “BB” olarak belirlendi.

Kurum, şirketin uzun vadeli uluslararası yerel para notunu da “BB” olarak açıklarken, görünüm stabil oldu.
Katmerciler Kredi Derecelendirmesi
Kaynak: JCR Eurasia Rating

Uzun Vadeli Ulusal Notu “A+ (Trk)”, kısa vadeli uluslararası yerel ve yabancı para notu “B”, kısa vadeli ulusal notu “A-1 (Trk)” olarak güncellendi.

Açıklamada sürekli nakit girişleri ile öz kaynaklarda artış olmasının, FAVÖK marjındaki artışın, borçlanmanın uzun vadeye yayılması sonucu likidite göstergelerinin kabul edilebilir seviyede olmasının değerlendirmeyi pozitif etkilediği söylendi.

Savunma sanayii ve diğer sektörlere yönelik devam eden yatırımların iş hacminde gelecek dönemler için büyüme potansiyeli oluşturması ve siparişlerin gelecek dönemler için gelir öngörüsü oluşturabilmesinin de değerlendirmeyi etkileyen olumlu unsurlardan olduğu söylendi.

Katmerciler’in kamu kurumları ve büyük araç üreticilerinin müşteri portföyünü oluşturması sonucunda alacak tahsil riskinin düşük seviyede kalması da derecelendirmede ele alınan faktörler oldu.

Diğer yandan sektördeki rekabetin, yabancı para çevrim farkı giderlerinin etkisiyle dönem net zararı açıklanmasının, savunma sanayii satışlarında dış gelişmeler kaynaklı potansiyel kısıtlamalara duyarlı olunmasının negatif unsurlar arasında olduğu sıralandı.

Katmerciler hisseleri (KATMR), saat 14.34’te %0,76 ekside fiyatlanıyor. 1.30 liradan işlem gören hisseler, gün içinde 1,29 – 1,32 dar bandında hareket etti. Hisseler aylık bazda %15’ten fazla düşüş gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu