Yatırım yapmaya başla!

Japonya’nın Rekor GSYİH Düşüşü Olumsuz Yönde Revize Edilecek

Yeni tahminlerini açıklayan birçok düşünce kuruluşuna göre Japon ekonomisi ikinci çeyrekte çok daha sert düşecek. Detaylar aşağıda;
Japonya’nın Rekor GSYİH Düşüşü Olumsuz Yönde Revize Edilecek

2020 yılının ilk üç ayında resesyona giren Japonya ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 27,8 düşüşle rekor küçülme kaydetmişti. Ön tahminlere göre rakam İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemdeki en büyük daralma olurken Japonya’nın Nisan-Haziran gayri safi yurtiçi hasılasının aşağıya doğru revize edileceği söylendi.

Nitekim 10 özel düşünce kuruluşu arasındaki ortalama tahmin, reel GSYİH‘de bir önceki çeyreğe göre yüzde 28,7’lik düşüş olduğu yönünde. Bu da Kabine Ofisi tarafından açıklanan ön sonuçlardan bile daha kötü çöküş olacağının sinyallerini verdi.

Düşünce kuruluşları, yeni tahminlerini Salı günü Maliye Bakanlığı verilerinin finansal olmayan şirketlerin sermaye harcamalarının yıllık bazda %11,3 düştüğünü göstermesinin ardından açıkladı.

Yüzde 11,3’lük düşüşün nedeni, koronavirüs krizi yüzünden kurumsal kazançların kötüleşmesi ve sermaye harcamalarına yönelik iştahın azalması oldu.
Japonya GSYİH
Kaynak: Investing

Ayrıca söz konusu gerileme, ABD yatırım bankası Lehman Brothers’ın 2008’deki çöküşünün tetiklediği küresel mali krizin devam eden etkilerinin ortasında Ocak-Mart 2010’da görülen yüzde 11,5’lik düşüşten bu yana en hızlı düşüş oldu.

Ön GSYİH raporu, 2020 mali yılının ilk çeyreği için sermaye harcamalarının önceki çeyreğe göre yüzde 1,5 düştüğünü, bunun özel tüketimdeki yüzde 8,2’lik düşüşten daha iyi olduğunu gösterdi. Ancak düşünce kuruluşlarının ortalama tahminine göre sermaye harcamalarının yüzde 3,2’lik bir düşüşe revize edileceği belirtildi.

Dai-ichi Life Research Institute Inc., “Sermaye harcamaları, kurumsal yatırım iştahındaki düşüşü teyit etmemize olanak tanıyacak şekilde önemli ölçüde revize edilecek” derken Mizuho Research Institute Ltd.’ye göre sermaye harcamalarındaki düşüş hızı Temmuz-Eylül aylarında daha da hızlanacak.

Kabine Ofisi revize edilmiş Nisan-Haziran GSYİH verilerini Salı günü açıklayacak.

Bu arada Japonya’nın Temmuz ayı perakende satış rakamlarının bir önceki aya göre iyileşme göstermediğini belirten ING ekonomisti de ülke toparlanmasının yavaş sürebileceğini söylemişti. Şu anda 2020 GSYİH büyümesinin yüzde eksi 6,1 olmasını beklediklerini aktaran ING, bu tahminleri daha yükseğe çekmek için daha güçlü üretim ve perakende satış rakamlarına ihtiyaç duyulduğunu eklemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum