Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’da Sanayi Üretimi Kasım’da Aylık %1,9 Artışla Beklentiden Çok İyi Geldi

Ekim’de artış beklentilerinin yerine yüzde 0,5 düşen İtalya sanayi üretimi için Kasım istatistikleri yayımlandı. Raporun detayları haberde;
İtalya’da Sanayi Üretimi Kasım’da Aylık %1,9 Artışla Beklentiden Çok İyi Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) tarafından açıklanan verilere göre İtalya’da sanayi üretimi Kasım’da hem yıllık hem aylık bazda beklentileri aştı. Yüzde 1,9 aylık artış olurken yıllık bazda yüzde 6,3 artış oldu. Beklenti aylık yüzde 0,6 artışa yıllık yüzde 3,7 artışa işaret ediyordu.

İtalya’nın sanayi üretimi, 2021 yılının Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 düşerken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2 artmıştı.

Ekim ayı okumaları aylık yüzde 0,5 düşüşe, yıllık yüzde 0,5 artışa revize edildi.

İtalya Sanayi Üretimi Kasım 2021

İtalya’nın Kasım ayı sanayi üretim okuması, yüzde 1,9’la 2020 yılının Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. İyileşme, birçok kategorideki toparlanmadan kaynaklandı.

Sermaye malları için sanayi üretimi Ekim’deki yüzde 1,3 düşüşten Kasım’da yüzde 2 artışa döndü. Tüketim malları için çıktı yüzde 0,6 düşüşten yüzde 1,7’ye dönerken ara malları için çıktı yüzde 0,8 düşüşten yüzde 0,8 artışa döndü. Enerji malları için üretim ise yüzde 2,5 artışa karşı yüzde 4,6 artış oldu.

Kısa süre önce açıklana PMI verileri de İtalyan imalat ekonomisinde sağlamlığa işaret etmişti. IHS Markit İtalya İmalat PMI, Aralık 2021’de hafifçe 62’ye düşerken Kasım ayının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 62,8’e yakın kalmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu