Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’nın Nisan İş Kaybı Pandemi Dolayısıyla 274 Bin Oldu

Koronavirüsün ülkelere çıkardığı faturalar birer birer kendini gösterirken, bundan nasiplenenlerden biri de İtalya istihdamı oldu.
İtalya’nın Nisan İş Kaybı Pandemi Dolayısıyla 274 Bin Oldu
Yorum

Tüm dünyanın ortak mücadelesi koronavirüs, ülkeleri benzersiz bir mücadeleye sürüklüyor. Başlarda çok daha kötü durumda olan ve listenin başlarındaki yerini diğer ülkelere bırakan İtalya, 234 bine yakın vaka kaydetti. Şimdiye kadar 33,530 kişinin hayatını kaybettiği ülkede durum hala kritik görünüyor.

Pandemi nedeniyle yoğun kapanmaların yaşandığı İtalya’da ekonomistler muhtemel bir toparlanma için 2020 sonunu işaret etse de gelen bazı ekonomik veriler ciddi hasarların var olduğunu hissettiriyor. En güçlü ekonomilerde dahi işsizlik rekor düzeyde yükselirken, İtalya’da da durum farklı değil.

İtalya Ulusal İstatistik Kurumu (ISTAT), Covid-19 salgını dolayısıyla ülkede Nisan ayında 274 bin iş kaybı yaşandığını raporladı.

Ofis tarafından yapılan açıklamada, salgının İtalyan iş gücü piyasasını Nisan’da Mart’a kıyasla daha belirgin biçimde etkilediği ifade edildi.

Mecburi kapanmalar, İtalyan iş gücü piyasasını derinden sarstı. Nisan’da aylık bazda %1,2 gerilemeyle 274 bin olan iş kaybı ve işsizlik oranının da %6,3’e düşmesi bunu net bir şekilde gösterdi.  Bu, 2017 Kasım’ından bu yana görülen en düşük seviyeydi.

İtalya Nisan İşsizlik %6,3
Kaynak: Investing

Pandemi döneminde hemen her yerin faaliyetlerini durdurmasından dolayı vatandaşlar iş aramaya bir süre ara vermişti. Açıklanan işsizlik oranları içinde, yalnızca aktif olarak iş arayanlar yer aldığı için işsizlik oranında düşüş kaydedildiği söylendi. Raporda şu ifadeler yer aldı;

“Nisan 2020’de, bir önceki aya göre, istihdam önemli ölçüde azaldı ve işsizlik, ilgili hareketsizlik artışı ile birlikte keskin bir şekilde düştü. Aylık bazda, istihdamdaki düşüş (% -1.2, -274 bin) hem erkekleri (% -1.0, -131 bin) hem de kadınları (% -1.5, -143 bin) ilgilendiriyor ve istihdam oranını % 57.9’a getirdi (-0.7 pp).”

Veriler, İtalya’da istihdam oranının yıllık bazda %0,7 gerileyerek 57,9’a indiğini gösterdi. Bu, son yılların en sert gerilemesi anlamına geldi çünkü 2017 yılının Haziran ayından bu yana istihdamda görülen en düşük seviyeydi.

Veriler açıklanmadan önceki tahminler, İtalya’da işsizlik oranının Nisan’da %9,5’e çıkacağını söylüyordu. Ülkede Mart işsizlik oranı %8 idi. Önceki dönemde ülkede genç işsizlerin oranı %26,5 iken, bunun %20,3’e inmesi istihdamda işlerin bir nebze yoluna girdiğini düşündürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu