Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’nın Kredi Notu, Fitch Tarafından BBB-‘ye Düşürüldü

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İtalya'nın kredi notunu BBB'den BBB-'ye düşürdü.
İtalya’nın Kredi Notu, Fitch Tarafından BBB-‘ye Düşürüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün Çin’den sonraki merkezi olan İtalya, hala toparlanmış sayılmaz. Fitch Ratings de bu süreçte İtalya’nın kredi notunu düşürmeyi tercih etti. BBB olan kredi notu, BBB-‘ye çekildi. Böylece önemsiz seviyesinin hemen üstünde bir dereceye gerilemiş oldu. Yani bir sonraki adım önemsiz seviyesi olabilir.

Fitch’in bu kararı, salgının getirdiği ekonomik toplumsal zarardan kurtulmaya çalışırken İtalya’nın kredi değerliliği konusunda artan şüpheleri olduğunu yansıttı.
İtalya Fitch Ratings Kredi Notu
Görsel Kaynak: Fitch Ratings

Kuruluş, kredi notunu yayımlarken, küresel COVID-19 salgınının İtalya ekonomisi ve egemen mali durumu üzerindeki önemli etkilerine dikkat çekti. Aynı zamanda İtalya ekonomisinin 2020 yılında yüzde 8 küçüleceği tahmininde bulundu.

Fitch’e göre; koronavirüs yılın ikinci yarısında ortadan kalkmasıyla 2021 yılında nispeten güçlü bir ekonomik toparlanma görülebilir. Ancak ikinci bir virüs dalgası ve karantina önlemlerinin yeniden başlaması durumunda, 2021 yılının daha da zayıf geçebileceğini ifade etti.

Derecelendirme kuruluşu, İtalya’nın borçlarının GSYİH’e oranının yaklaşık 20 puan artacağını da tahmin ediyor. Ayrıca borcun 2020 sonunda GSYİH’in yüzde 156’sına çıkacağına inanıyor. İtalya, Japonya ve Yunanistan’dan sonra dünyanın en borçlu ülkelerindendir.

Fitch’in temel borç dinamikleri senaryosuna göre; borç/GSYİH oranı, orta vadede sadece çok yüksek seviyelerde istikrar kazanacak ve borç sürdürülebilirlik risklerinin altını çizecek.
İtalya Borç/GSYİH Oranı
Görsel Kaynak: Trading Economics

Kuruluş, salgının ülkeyi Şubat ayında sert bir şekilde vurduğunu ve bu sırada zaten İtalyan ekonomisinin zayıf bir konumda olduğunu belirtti. Bu şekilde İtalya’nın, Avrupa’nın koronavirüs salgınının merkez üssü haline geldiğini yazdı.

İtalya’nın gerçek GSYİH’inin 2019 yılında sadece yüzde 0,3 büyüdüğünü de hatırlattı. Ekonominin son iki yılda etkili bir durgunlaşma içerisine olduğunun da altını çizdi. Fitch, Avrupa Merkez Bankası’nın net varlık alımlarının İtalya’nın salgına karşı önemli mali tepkisini kolaylaştıracağını ve borçlanma maliyetlerini çok düşük tutarak, yeniden finansman risklerini hafifleteceğini düşündüklerinden bahsetti.

Ülkede kısıtlamalar hala sıkı bir şekilde devam ediyor. Okullar Eylül ayına kadar kapalı kalacak. Bazı şirket, fabrika ve parkların sosyal mesafe korundukça 4 Mayıs’tan itibaren yeniden açılabileceği söyleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu