Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Hizmet Ekonomisi Aralık 2020’de Hızlı Düşüşünü Sürdürdü

İtalyan hizmet sektörü, yılın son çeyreğini daralmaya boğulmuş olarak kapatırken, özel sektör üretimindeki düşüş de hızlandı.
İtalya Hizmet Ekonomisi Aralık 2020’de Hızlı Düşüşünü Sürdürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsle büyük bir mücadele veren İtalya’da hizmet sektörü ciddi zarar almaya devam ediyor. Pandemiyle ilgili tedbirler sektöre zarar vermeye devam ederken, ticari faaliyet tekrar hızla düşüyor. Yeni iş girişleri de azalırken, geleceğe yönelik iyileşme umutları artıyor.

Manşet İş Aktivitesi Endeksi Kasım ayındaki 39,4 seviyesinden bir miktar yükselerek Aralık’ta 39,7 seviyesine ulaştı.
İtalya İş Aktivitesi Endeksi - Aralık 2020
Kaynak: Markit Economics

Sektör performansını gösteren endekste devam eden gerilemenin ana unsuru, Covid-19 ile ilgili önlemlere atfedilen hizmet firmalarındaki yeni siparişlerdeki kayda değer bir düşüş oldu. Son düşüş Kasım ayına göre daha yumuşak ama belirgin gerçekleşti. İhracat sipariş girişleri de önemli ölçüde düştüğü için talep zayıflığı yerel müşterilerle sınırlı kalmadı. İşten çıkarmaların büyük ölçüde işten ayrılanların değiştirilmemesinden kaynaklandı. Buna rağmen şirketler Aralık ayında personel sayılarını azaltmaya devam etti.

Kasım’dan itibaren yavaşlamaya rağmen istihdamdaki son düşüş sağlamdı. Aynı zamanda İtalyan hizmet sağlayıcılarındaki olağanüstü iş seviyesi tekrar düştü ve mevcut indirim sırasını on aya çıkardı. Katılımcılar son düşüşü, zayıf satışların ortasında aşırı kapasiteye başladı. Bununla birlikte birikmiş işlerin tükenmesi ılımlı bir hıza ulaştı. Ayrıca hizmet şirketlerinin karşı karşıya olduğu maliyet yüklerinde daha fazla artışa işaret etti.

Daha yüksek maliyetlere rağmen hizmet sağlayıcılar, müşterileri çekme çabalarının bir parçası olarak indirim raporlarının ortasında Aralık ayında ortalama ücretlerini düşürmeye devam etti. Yük deflasyonu oranı ise Temmuz’dan bu yana en keskin seviyede gerçekleşti. Endeksin ileriye dönük göstergesinden olumlu haberler geldi. İtalyan hizmet firmalarına önümüzdeki 12 ay boyunca üretim konusunda güvenin arttığını gösterdi.

İtalya Bileşik Çıktı Endeksi ise Kasım ayındaki 42,7 seviyesinden çok az değişerek Aralık’ta 43 seviyesine ulaştı.
İtalya Bileşik Çıktı Endeksi - Aralık 2020
Kaynak: Markit Economics

Endeks, hizmetler sektörünün etkisiyle bir başka belirgin düşüş sinyali verdi. İtalyan şirketlerindeki yeni siparişlerde de Aralık’ta bir düşüş kaydedildi. Düşüş hızı ayda fark edilir şekilde azalırken, yine de keskin oldu. İtalyan mal ve hizmetlerine yönelik dış talepten olumlu haberler geldi. Ancak ihracat sipariş defteri hacimleri sadece küçük de olsa üç ayda ikinci kez arttı.

Talepte süregelen zayıflığın ortasında, firmalar Aralık’ta personel seviyelerinde daha fazla kesinti yaparak, mevcut istihdamdaki düşüş sırasını on aya uzattı. Bununla birlikte işten çıkarma oranı Kasım’dan bu yana azaldı ve mütevazı oldu.

Girdi maliyetleri art arda yedinci ayda yükseldi ve enflasyon oranı sabit kaldı. Dördüncü çeyreğin sonunda özel sektör şirketlerinin ortalama satış fiyatlarını yeniden düşürmesiyle marjlar üzerindeki baskı devam etti. Üstelik ücret deflasyonu oranı üç aydır en hızlıydı. Devam eden düşüşe rağmen firmalar Aralık ayında önümüzdeki 12 ayda faaliyete ilişkin güvenlerinde artış kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu