Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya/Conte: Otomotiv ve Turizm Sektörlerini Desteklemeliyiz

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte; “otomotiv ve turizm gibi en kötü etkilenen endüstrileri desteklemeliyiz” diyerek hükümetin kapsamlı bir vergi reformu üzerinde çalışmaya başlayacağını söyledi.
İtalya/Conte: Otomotiv ve Turizm Sektörlerini Desteklemeliyiz
Son Güncelleme: 
Yorum

Başbakan Giuseppe Conte, İtalya’nın koronavirüs pandemisinden en çok etkilenen sektörler arasında yer alan otomobil ve turizm sektörlerine yatırımları teşvik etmek için mali tedbirler almayı düşündüğünü söyledi.

Bugünkü açıklamasında hükümetin vergi teşviklerin, geleceğin yeşil, dijital yatırımları lehine yeniden tanımlaması gerektiğini söyleyen Conte; “otomotiv ve turizm gibi en kötü etkilenen endüstrileri desteklemeliyiz” dedi.

Reuters’ın haberine göre hükümetin gelecek hafta kapsamlı bir vergi reformu üzerinde çalışmaya başlayacağını söyleyen Conte, bununla birlikte ayrıntı vermedi.

Hükümetin otomotiv ve turizmi neden desteklemesi gerektiği ise söz konusu sektörlerin ekonomiye katkıları bakıldığında anlaşılıyor. Örneğin Fiat Chrysler Automobiles NV (FCA) tarafından sağlanan verilere göre otomotiv endüstrisi İtalya’nın gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 6,2’sini oluşturuyor.

Ayrıca Birleşmiş Milletler verilerine göre İtalya dünyanın en çok ziyaret edilen beşinci ülkesi ve Dünya Ticaret ve Turizm Konseyi’ne göre turizm GSYİH’ye yaklaşık yüzde 13 oranında katkıda bulunuyor.

Pandemiden en çok etkilenen ülkelerden biri olan İtalya’da şimdiye kadar 241 bin 184 vaka ve 34 bin 883 ölüm kaydedildi.
İtalya 3 Haziran Yeni Vaka
Kaynak:

Ülkede başlatılan sert kilitlemeyi iki ay önce sonlandıran İtalya, son iki haftada günde 50’nin altında ölüm bildirmesiyle de dikkat çekti. Yine de pandemi öncesinde ekonomik zorluklarla mücadele eden İtalya için gelen tahminler pek iyiye işaret etmiyor.

IMF, kısa süre önce yayımladığı Haziran raporunda yüzde 12,8’le en sert daralma tahminlerinden biri İtalya ekonomisi için yaparken ülkenin Ekonomi Bakanı, kısa süre önce hükümetin 2020 için yüzde 8’lik daralma tahminini koruduğunu ancak rakamın daha da kötüleşebileceğini söylemişti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Haziran ortalarında yaptığı bir açıklamada İtalya’nın koronavirüs krizinin boşa gitmesine izin vermemesi gerektiğini söyleyerek ülkenin krizden daha güçlü ve daha yeşil çıkması için çağrıda bulunmuştu.

Pandeminin reform için fırsat olabileceğini savunan İtalya Başbakanı Conte, bu noktada istekli olduğunu ve reform yolundaki tüm engellerin kaldırılması gerektiğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu