Yatırım yapmaya başla!

İsviçre Hükümeti 2020 Büyümesinin Korkulandan Daha Az Küçülmesini Bekliyor

İsviçre hükümeti, ülkenin 2020 yılında korkulandan daha az küçülmesini beklerken, tahminini %3,8 küçülme olarak revize etti.
İsviçre Hükümeti 2020 Büyümesinin Korkulandan Daha Az Küçülmesini Bekliyor

Dünyanın en dayanıklı ekonomilerinden birine sahip olan İsviçre, 2020’nin ikinci çeyreğinde %8,2 oranında küçülmüştü. Bu oran, diğer Avrupalı komşularından daha iyi olurken, 1 ay sonra yukarı yönlü revize edilmişti. Böylece ülke ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde %7,3 oranında küçülmüş oldu.

İsviçre Ekonomi İşleri Genel Sekreterliği (SECO) tarafından bugün açıklanan raporda ise 2020 yılı boyunca ülkenin %3,8 oranında küçüleceği söylendi.
SECO Revize Edilen Büyüme Tahmini
Kaynak: Federal Expert Group on Business Cycles

Büyüme tahminini yukarı yönlü revize eden hükümet, koronavirüs tarafından tetiklenen düşüşün daha az bir seviyede olacağını da sözlerine ekledi. SECO tarafından yapılan son tahmin, İsviçre ekonomisinin 2020’de %6,2 küçüleceği yönündeydi. Bu rakam 1975 yılından bu yana görülen en kötü düşüş beklentisi olarak Haziran görünümünde açıklanmıştı.

SECO, Nisan ayı sonunda başlayan kısıtlamaların hafifletilmesinin toparlanmaya yardımcı olduğunu söyledi. Ancak işsizliğin bir yıl öncesine göre hala yüksek olduğunu dile getirdi. Tüketici ve yatırım talebi ise ikinci çeyrekte beklentileri aşarak, kısa süreli çalışmaya daha önce düşünülenden daha az ihtiyaç duyuldu.

İsviçre hükümeti GSYİH tarafından iyi yönlü beklenti açıklarken, işsizliğin yıl boyunca ortalama %3,2 düzeyinde olmasını bekliyor.
İsviçre Ekonomi 2Ç20 Büyüme
Kaynak: SECO

Hükümet, barınma ve restoranlar gibi bazı sektörlerin evde kalan İsviçreli müşteriler tarafından desteklenmesi ile iyileşen durumun üçüncü çeyrekte de devam etmesinin beklendiğini söyledi. SECO, ekonominin imalat sanayi ve uluslararası turizm gibi küresel talebe bağlı olan kısımlarının hala zor bir dönemle karşı karşıya olduğuna da işaret etti.

SECO 2021 yılı GSYİH beklentisinin ise İsviçre ekonomisinin spor etkinlikleri gibi gelir kaynaklarıyla birlikte %3,8 oranında büyümeye işaret ettiğini söyledi. Bu tahmin ise daha önce açıklanan %4,9 oranındaki büyüme beklentisinden daha yavaş bir toparlanma anlamına geliyor.

Sonuç olarak İsviçre ekonomisinin yalnızca 2021 yılının sonuna doğru kriz öncesi seviyelerine döneceği bekleniyor. Reuters’ın haberine göre; hükümet koronavirüs pandemisinin yeniden canlanmasının neden olduğu kısıtlamaların yeniden uygulanmayacağını varsayarak bu tahminlerde bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum