Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya Sanayi Üretimi Ekim’de Beklentilerin Altında Düştü

İspanya sanayi üretimi Ekim ayında bir önceki yıla göre yüzde 1,6 düşerken rakam beklentilerin altında geldi. Tüketici güven göstergesi ise Kasım’da toparlandı.
İspanya Sanayi Üretimi Ekim’de Beklentilerin Altında Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (Instituto Nacional de Estadística) tarafından yapılan açıklamaya göre ülkedeki sanayi üretimi Ekim ayında bir önceki yıla göre yüzde 1,6 azaldı. Bu Ocak ayında başlayan mevcut düşüş dizisindeki en yavaş hız olurken aynı zamanda yüzde 2,6’lık düşüş yönündeki piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Ara malı üretimi, Eylül’deki yüzde 1,3 düşüşe kıyasla yüzde 1,6 toparlanırken sermaye malları için çıktı daha yumuşak bir hızla (Eylül’deki yüzde 5,1 düşüşe kıyasla yüzde 4) daraldı. Enerji ürünleri de yüzde 4,2 düşüşe kıyasla yüzde 2,3 oranında düştü. Tüketim malı üretiminde ise yüzde 2,3 düşüş oldu ki bu Eylül ayındaki yüzde 1,9’luk düşüşten hızlandı.

İspanya araştırma enstitüsü CIS’den gelen veriler de İspanya’nın tüketici güveni göstergesinin Kasım ayında 7,2 puan artarak 55,7 olduğunu gösterdi.
İspanya Sanayi Üretimi Ekim
KAYNAK: INE

Rakam, bir önceki ayın sekiz yılın en düşük seviyesi olan 48,5’ten toparlanırken yine de pandemi öncesi seviyelerin oldukça altında kaldı. Olumlu COVID-19 aşı haberleriyle tüketici beklentileri göstergesi 12,7 puan artarak 81,5’e yükseldi ve mevcut durum alt endeksi 1,7 puan artışla 29,9’a ulaştı.

Aralık ayının başında açıklanan PMI verileri ise yeni verilerin aksine düşüşe işaret etmişti. Talepteki bozulma Kasım ayında imalat sektörünü etkilerken Kasım ayı IHS Markit İspanya İmalat PMI, Ekim’deki 52,5‘ten Kasım’da 49,8’e düşerek negatif bölgeye dönmüştü.

Sonbahar tahminlerini açıklayan Avrupa Komisyonu da en sert daralma tahminini İspanya için yapmış, Üçüncü çeyrekte yüzde 16,7 büyüyen İspanya GSYİH’sinin, 2020’de yüzde 12,4 daralarak en büyük düşüşü yaşayacağını öngörmüştü.

Bu arada toplam vaka sayısı açısından sekizinci sırada yer alan İspanya’daki Covid tablosunda iyileşme olmadı. Toplam vakalar 1 milyon 715 binin üzerine çıkarken ölüm bilançosu 46 bin 646’yı geçmiş durumda. Günlük yeni vakalar Ekim ayında görülen zirvelere kıyasla düşüş gösterse de toplam vaka grafiğindeki yükseliş sürüyor. Son olarak 7 Aralık’ta bildirilen vaka sayısının 6 bin 255 seviyesinde olduğu görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu