Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya İmalat PMI Şubat’ta 52,9’a Yükselerek Büyümeye Döndü

IHS Markit, Şubat ayı için İspanya İmalat PMI verilerini açıkladı. Buna göre İspanyol imalat ekonomisi büyümeye geri döndü.
İspanya İmalat PMI Şubat’ta 52,9’a Yükselerek Büyümeye Döndü
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit İspanya İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Şubat ayında 52,9’a yükseldi. Bu geçen Temmuz’dan bu yana en yüksek okuma oldu. Ocak ayında okuma 49,3 olmuştu.

İspanyol imalat ekonomisi, hem yurtiçi hem de yurtdışından artan pazar talebinin etkisiyle Şubat ayında büyümeye geri döndü. Arz tarafındaki gecikmeler teslimat sürelerinin uzaması ve fiyatların yükselmesi anlamına gelse de satın alma aktivitesi arttı.

Geleceğe dair güven neredeyse üç yıldır en yüksek seviyeye çıkmasına rağmen personel seviyeleri azaldı.
İspanya İmalat PMI Şubat
Kaynak: IHS Markit

İşletme koşullarındaki sağlam iyileşme, hem yeni siparişler hem de üretimdeki benzer büyüklükteki artışlarla yakından bağlantılıydı. Şubat ayındaki anket, sağlam büyümenin daha güçlü piyasa talebini yansıttığını gösterdi.

Son üç ayda yeni ihracat işlerinde ikinci kez yaşanan artışla kanıtlandığı üzere hem iç hem de dış pazarlarda yeni işlerde kazançlar görüldü.

Son anket sonuçları üzerine değerlendirmede bulunan IHS Markit Ekonomi Direktörü; özellikle ara malı için talepte genel bir artıştan yararlanan İspanya imalat ekonomisinin Şubat’ta büyümeye döndüğünü belirtti.

Hem üretim hem de yeni siparişlerin arttığını bunun da satın alma faaliyetlerinde ve fabrikalarda birikmiş işlerde artışlara yol açtığını ekledi.

Pandemi tamamen kontrol altına alındığında, firmaların ekonomik faaliyette güçlü bir yükseliş öngördükçe geleceğe yönelik güvenin güçlendiğini de aktardı. Ancak üretimdeki daha geniş çaplı küresel gelişme ve taşımacılıkta süregelen zorlukların yeni sorunları körüklediğini de söyledi.

IHS Markit, dünya çapında ekonomileri yönlendiren büyük endüstriler ve pazarlar için kritik bilgi, analiz ve çözümlerde bir dünya lideri olarak tanımlanmaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu