Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya Ekonomisi 2020’nin Son Çeyreğini Şaşırtıcı Güçte Tamamladı

Pandemi dördüncü çeyreğin başında hızlanırken, İspanyol ekonomisi çeyreklik bazda %0,4 büyümeyi başardı. 2020’de bir bütün olarak ekonomi %11 küçüldü.
İspanya Ekonomisi 2020’nin Son Çeyreğini Şaşırtıcı Güçte Tamamladı
Son Güncelleme: 
Yorum

İspanya açıkladığı son GSYİH verileriyle dikkat çekti. Buna göre İspanya’nın GSYİH’si, Kasım ayından bu yana COVID-19 kısıtlamalarının sıkılaştırılmasının etkisi daha az şiddetli olduğundan, bir önceki dönemde yüzde 16,4’lük rekor bir yükselişin ardından ve yüzde 1,5 daralma yönündeki piyasa beklentilerine kıyasla Aralık 2020’ye kadarki üç ayda çeyreklik bazda yüzde 0,4 arttı.

Hanehalkı tüketimi yavaşladı (yüzde 20,8’e karşı yüzde 2,5) ve sabit yatırım düştü. (yüzde 27’ye kıyasla yüzde eksi 3,1) Kamu harcamaları daha hızlı arttı. (yüzde 1,2’ye kıyasla yüzde 4)

Bu arada net dış talep GSYİH’ye olumsuz katkıda bulundu; ihracat yüzde 1,4 (üçüncü çeyrekte yüzde 29,9) ve ithalat yüzde 0,4 düştü (üçüncü çeyrekte yüzde 27).
İspanya 4Ç20 GSYİH
Kaynak: INE

Yıllık bazda GSYİH, üçüncü çeyrekte yüzde 9’luk bir düşüşün ardından dördüncü çeyrekte yüzde 9,1 oranında küçüldü. Ancak yüzde 10,8’lik bir daralma yönündeki piyasa beklentilerinden iyi geldi. 2020 çıktısı yüzde 11 düşerek rekor gerileme kaydetti ve yüzde 11,2’lik düşüşe yönelik bir hükümet tahmininden çok da uzak gerçekleşmedi.

Bu arada İspanya’nın perakende satışları, 2020 Aralık ayında bir önceki yıla göre yüzde 1,5 düştü; bu, mevcut on aylık düşüş dizisindeki en küçük düşüş oldu ve Kasım ayında aşağı yönlü revize edilmiş yüzde 3,9 düşüşün ardından geldi.

Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE) verilerine göre aylık bazda ise perakende ticaret Kasım’daki yüzde 0,5’lik düşüşten sonra yüzde 1 arttı.
İspanya Perakende Satış Aralık
Kaynak: INE

GSYİH verileri üzerine yayımlanan ING notu, çeşitli sektörlerin performansına bakıldığında, mevcut krizden iki sektörün ağır darbe aldığını vurguladı. Sanat ve eğlence sektöründeki aktivite, üçüncü çeyrekteki toparlanmanın ardından %15,1 küçüldü. İnşaat sektörü de %-8,1 negatif büyüme oranı kaydetti. Geri kalan sektörlerdeki faaliyetler durgunlaştı veya mütevazı bir şekilde büyüdü.

Yeni kısıtlamaların ilk çeyrekteki ekonomik aktivite için iyiye işaret olmadığını belirterek önümüzdeki hafta açıklanacak imalat ve hizmet sektörü PMI’ların ekonominin yıla nasıl başladığına dair daha iyi bir fikir vereceğini söyledi.

Dördüncü çeyrekte büyümenin yukarı yönlü sürprizi göz önüne alındığında, 2021 büyüme tahminlerini genel olarak %5’e yükselttiklerini de aktardı. Açıkçası, bu rakamın etrafında çok fazla belirsizlik olduğu da bildirildi. Örneğin Avrupa’daki aşılama programlarının gelişimi ve turizm sektörü üzerindeki etkisinin, özellikle ikinci çeyrekte İspanya’nın büyümesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olacağı söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu