Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya’nın “Asgari Yaşam Geliri” Planına Dair Endişeler Bulunuyor

Sosyalist liderliğindeki İspanya koalisyon hükümeti, her yıl yoksul vatandaşlarını desteklemek için yaklaşık 3 milyar Euro değerinde para harcayacak.
İspanya’nın “Asgari Yaşam Geliri” Planına Dair Endişeler Bulunuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa’da koronavirüsten büyük zarar alan İspanya’da, 283 binden fazla vaka görüldü ve 27 binden fazla ölüm gerçekleşti. İspanya, toplam vaka sayısı bakımından dördüncü sırada bulunuyor. Dünyada ise toplam koronavirüs vaka sayısı 5,7 milyonu geçmiş durumda.

Şimdi İspanya hükümeti, ülkedeki aşırı yoksul vatandaşlar için ek mali yardım paketi hazırladı. Yaklaşık 3 milyar Euro değerindeki paket ile daha fazla yoksul insana yardım edilmesi tahmin ediliyor. Ancak paketin, ülkede söz konusu olan yüksek işsizlik ve eşitsizliği düzelteceğine dair hala endişeler bulunuyor.

İspanya’da işsizlik oranı ilk çeyrekte %14,41 düzeyinde gerçekleşirken, ikinci çeyrekte %15’in üstünde olması tahmin ediliyor.
İspanya İşsizlik Oranı İlk Çeyrek Sonuçları
Kaynak: Trading Economics

Ülkede işsizlik oranı yılın ilk çeyreğinde %3,79 oranında artarken, 3,31 milyon kişiye yükseldi. İstihdam edilenlerin sayısı ise %1,43 azalarak 2013 yılından bu yana en büyük düşüşüne işaret etti ve 19,68 milyona geriledi.

İspanya hükümetinin her yıl yoksul insanlar için yaklaşık 3 milyar Euro harcaması tahmin ediliyor. Vatandaşlık geliri, 850.000 hane ve 2,5 milyon vatandaşa ulaşmayı amaçlıyor. İspanya’nın nüfusu ise yaklaşık 46 milyon kişiden oluşuyor.

Vatandaşlık geliri kurma planı, seçim öncesi vaatlerden birisiydi. Ancak koronavirüs pandemisi ve ekonomik çöküş nedeniyle bu çalışmaya hız verildiği açıklandı.
İspanya Koronavirüs Vaka Sayısı
Kaynak: Worldometer

Hanehalkı, gelirlerine ve sahip olduğu çocuk veya bakmakla yükümlü oldukları kişi sayısına göre mali yardım alacak. Hükümet yetkilileri bir yetişkinin alacağı asgari miktarın, asgari ücretin yaklaşık yarısı kadar olacak. Bunun aylık 1108 Euro olacağı tahmin ediliyor. Ancak nihai ayrıntılar bu hafta mecliste yayımlanacak.

Uzmanlar ise böyle bir planın, ülkedeki işsizlik ve gelir eşitsizliği sorunlarını çözeceği konusunda endişelere sahip. Bazı ekonomistler, yardımın amacının insanları işsiz kalmaya teşvik etmemesi gerektiğini söylüyorlar. Bunun yerine işini kaybeden veya insanları işten çıkarmak zorunda kalan şirketleri hedeflemesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Ülkenin Sosyal Güvenlik Bakanı Jose Luis Escriva, Asgari Yaşam Geliri olarak adlandırılan paketle ilgili bir röportajını paylaştı.

Tweet’te yardımın 461 ila 1100 Euro aralığında olacağını ifade eden bakan, vatandaşlık gelirinin insanları iş aramaktan caydırmadığını söyledi. İspanya, Euro bölgesindeki en yüksek işsizlik seviyelerinden birisine sahip. Euro bölgesi işsizlik oranı %7,4 düzeyinde bulunuyor.

Koronavirüs krizi göz önüne alındığında İspanya ve Avrupa’daki işsizliğin daha da artması tahmin ediliyor. Finlandiya ve İtalya, daha önce benzer programlar üzerinde çalıştı. Ancak planlarının işsizlik seviyelerini düşürdüğüne dair bir kanıt bulunmuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu