Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya Ekonomisi 1936’dan Bu Yana En Sert Daralmasını Görebilir

Ülke vaka artış hızındaki artış ve iyileşme sayılarıyla normale dönmeye hazırlansa da İspanya için tahminler hiç iç açıcı görünmüyor. Detaylar aşağıda;
İspanya Ekonomisi 1936’dan Bu Yana En Sert Daralmasını Görebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugüne kadar dünya çapında 128 bine ölüme yol açan koronavirüsün en çok vurduğu ülkelerden birisi de İspanya. Worldometers verilerine göre ABD’nin ardından en çok vakanın görüldüğü İspanya’da şimdiye dek 18,579 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı ise 178 bine doğru ilerliyor.

Ancak Avrupa ülkesi, günlük vaka artışını-ölüm sayısını düşürmeyi ve yaşamı kademeli bir şekilde normale döndürmeyi hedefliyor. Hızın kontrol altına alınmasıyla gündeme gelen normale dönüş tartışmaları, İspanya’nın Çin’in ardından hastaların en fazla iyileştiği ülke olmasından da kaynaklanıyor.

Ancak iyiye giden işaretlere rağmen pandemiden en çok etkilenenlerden olan İspanya için IMF’nin yorumu pek iyimser değil.

İspanya Ekonomisi IMF Tahmini

Uluslararası Para Fonu’na göre İspanya, virüs yüzünden iş gücü konusunda İtalya’dan daha büyük bir etki görebilir. Son Dünya Ekonomik Görünüm raporu da işsizlik oranının yüzde 20,8’e ulaşabileceğini öne sürdü ki bu rakam Ekim ayındaki yüzde 13,2’lik tahmine kıyasla çok yüksekti.

Küresel ekonominin Büyük Buhran’dan beri görülen en sert daralmayı yaşayabileceğini bildiren IMF, raporundaki aşağı yönlü revizeleriyle dikkat çekti.

Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi 2020 büyüme tahminlerinin neredeyse hepsi eksi olarak güncellenirken; süper güç ABD’nin tahmini %2’den yüzde eksi 5,9’a düşürüldü.
IMF Nisan Ekonomik Görünüm
Kaynak: IMF

Normale dönüşün gündemde olduğu İspanya’nın 2020 büyüme tahmini ise yüzde eksi 8 olarak revize edildi. Böylelikle yüzde eksi 9,1’lik büyüme tahmini olan İtalya’nın ardından ikinci en düşük büyüme tahmini İspanya için yapıldı.

İspanya 2019’da yüzde 2 seviyesinde büyürken yüzde eksi 8’lik tahmin dikkat çekti. Çünkü IMF, salgının patlak vermediği birkaç hafta öncesine kadar ülkenin 2020’de de yüzde 1,6 büyümeyle benzer bir performans göstermesini bekliyordu.

Bununla birlikte öngörülen yüzde 8’lik daralmanın anlamı; İspanya’nın 2009 krizinde yüzde 3,6 küçüldüğü ve 2012 borçlanma krizi sırasında %2,9 küçüldüğü olgusuna bakılarak anlaşılabilir.
İspanya Büyüme Oranları Yıllık
Kaynak: Macrotrends

İspanya İç Savaşı’nın başladığı 1936’dan bu yana İspanya, IMF’nin Salı günü tahmin ettiği düşüşe yakın bir yerde GSYİH daralması görmedi. O yıl İspanya ekonomisi bir yılda yüzde 23,5 daralırken sonrasındaki en büyük düşüş ise Francisco Franco liderliğinde 1945’teki yüzde 7,7’lik gerileme olmuştu.

IMF’nin İspanya işsizliğinin yüzde 20,8’e çıkabileceği tahmini ise son 6 yılda yaratılan tüm işlerin koronavirüs salgınıyla yok olabileceği anlamına geldi. Şubat sonundaki 3 milyon işsizin 5 milyonun üzerine çıkabileceği ihtimali öne çıktı.

IMF’nin tahminlerinin Salı günü ardından açıklama yapan İspanya Ekonomi Bakanlığı, tahminlerin gerçekleşebileceğine dair sinyal verdi.

2020’de salgın nedeniyle alınan hükümet önlemlerinin 2020’de yoğun bir faaliyet düşüşüne, daha sonra, 2021’de belirgin bir toparlanmaya işaret ettiğini bildirdi. Yoğun bir krizden bahsettiklerini teyit eden İspanya Ekonomi Bakanlığı, bununla birlikte krizin sınırlı bir süreye sahip olacağını da ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu