Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya 10 Kasım’da Bir Kez Daha Seçime Gideceğini Resmen Açıkladı

Demokrasi tarihinin en kısa yasama dönemini geride bırakan İspanya, içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi belirsizlik gibi sebeplerle 10 Kasım’da bir kez daha sandığa gidiyor.
İspanya 10 Kasım’da Bir Kez Daha Seçime Gideceğini Resmen Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

İspanya bir yıl içinde iki kez genel seçim yaparak demokrasi tarihinde bir ilke imza atmak üzere. 28 Nisan’da yapılan erken genel seçimlerinin ardından siyasi partiler bir türlü anlaşamayıp hükümeti kuramadı. Bunun üzerine meclis feshedilmişti.

Altı aydır devam eden siyasi müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine birçok kişi erken seçim ihtimalinin yüksek ve yıl bitmeden yeni hükümet kurma ihtimalinin çok düşük olduğunu düşünüyordu. 21 Mayıs’ta açılan meclisin 24 Eylül tarihinde feshedilmesi ile ülke 10 Kasım’da bir kez daha erken seçime gideceğini resmi olarak açıkladı.

İspanya yaşadığı siyasi ve ekonomik belirsizlikler sebebiyle son dört yıl içinde dördüncü kez seçime gidiyor.

İspanya Seçimİspanyol basını ülkenin demokrasi tarihindeki en verimsiz yasama dönemini geride bıraktığını belirtiyor. Yaşanan siyasi istikrarsızlığın altında ise 2008 – 2014 yıllarında yaşanan ekonomik krizin etkileri olduğu belirtiliyor.

Söz konusu kriz sonrasında popülist yeni siyasi partilerin ortaya çıkmasının iki büyük partili siyasi yapıyı yıktığı, bunun da politika alanında istikrarsızlığa sebep olduğu yorumlanıyor.

Bir diğer faktör olarak ise geçen yıl çok yoğun olayların yaşandığı Katalonya’daki bağımsızlık girişimleri olarak gösteriliyor. Siyaset uzmanları yapılacak seçimde Sosyalist İşçi Partisi’nin (PSOE) birinci siyasi parti konumunda olduğunu fakat tek başına iktidara gelemeyeceğini yorumluyor.

Yaklaşık 26,5 milyon seçmen, 10 Kasım’da bir yıl içinde ikinci kez sandığa gidecek.

En Kısa Yasama Dönemiİspanyollar 20 Aralık 2015, 26 Haziran 2016 ve 28 Nisan 2019 olmak üzere son dört yıl içerisinde üç defa genel seçim yaptı. 10 Kasım’da gerçekleşecek olan seçimde ise dört yıl içerisinde dördüncü kez sandığa gitmiş olacaklar.

Demokrasi tarihinde 4 ay 3 gün ile en kısa yasama dönemini geride bırakan İspanya, aynı zamanda bu dönemde meclisten hiçbir yasanın çıkmaması konusunda da başarısız bulunuyor.

Yerel basında yer alan haberlerde sosyalist hükümetin aldığı en önemli kararlar arasında doğu ve güney bölgelerine yapılan 770 milyon Euro’luk yardımın olduğu belirtiliyor. Söz konusu dönemde birçok partinin uzlaşı sağladığı kadına şiddet konusundaki yasanın bile çıkarılmadığına dikkat çekiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu