Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İş Dünyası YEP’i Desteklerken, Bazı Ekonomistlerden Olumsuz Yorumlar Geldi

İş dünyası temsilcileri Bakan Albayrak’ın açıkladığı YEP’i değerlendirdi. Çoğunluk memnuniyetini dile getirirken, ekonomistlerin bazıları inandırıcı bulmadı.
İş Dünyası YEP’i Desteklerken, Bazı Ekonomistlerden Olumsuz Yorumlar Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu sabah 3 yıllık yol haritası niteliğinde olan Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) açıkladı. Albayrak programın ana temasının “değişim başlıyor” olduğunu söyleyerek, 2019 yılının pozitif büyümeyle ve %12,1 enflasyonla tamamlanacağını aktardı.

Yapılan açıklamanın ardından birçok ekonomistten çeşitli değerlendirmeler geldi. Bazıları olumsuz yorumda bulunurken, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, gerçek tedbirlerin ortaya konulduğu bir program olduğunu ifade etti. İş dünyasının önde gelen isimleri de açıklanan paketten memnun olduklarını aktardı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, YEP’in sorunların doğru bir şekilde tespit edilerek, gerçek tedbirleri ortaya koyan bir program olduğunu söyledi.

TOBB Başkanı Rifat HisarcıklıoğluBakan Albayrak tarafından açıklanan YEP hakkındaki düşüncelerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, ekonomik aktivitelere ivme kazandıracak nitelikte olduğunu belirtti.

Ekonomideki hassasiyetlerin dikkate alınarak hazırlanan programın; reel sektöre, yatırımcılara, üreticilere ve KOBİ’lere destek olacağını dile getirdi. Atılacak adımların ekonomide bir sıçrama yaratacağını, bu sayede güçlü ve istikrarlı büyümeye daha rahat ulaşacağımızı sözlerine ekledi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, yakalanacak başarı sayesinde yeniden sürdürülebilir büyüme hedefine yöneleceğimizi söyledi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal BahçıvanErdal Bahçıvan programın en önemli tarafının enflasyonla mücadele ve tek haneye indirilmesi hedefi olduğunu söyledi. Bu alanda hedeflere odaklanılması halinde finansal istikrar sağlanacağını, aynı zamanda sürdürebilir büyümeye yeniden döneceğimizi dile getirdi.

Cari açığının azaltılmasına yönelik adımların sanayiciler açısından en önemli konu olduğunu söyleyen Bahçıvan, işsizlik ile alakalı maddelere de değindi.

Büyüme rakamlarında hedeflenen orana ulaşılması halinde orta vadede işsizlikle mücadele konusunda da başarı sağlanacağını söyleyen Bahçıvan, atılan hamlelerin yerine ulaşması halinde ekonomide yeniden dengeye kavuşacağımızı da sözlerine ekledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, YEP’e güven ve desteklerinin tam olduğunu ifade etti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi PalandökenEnflasyonda hedeflerin tutturulması halinde 2022 yılının Türkiye için oldukça başarılı geçeceğini söyleyen Palandöken, esnaf camiası olarak programa desteklerinin tam olduğunu ifade etti. Vergilerin gelir dün durumuna göre düzenlenmesinin ancak dolaylı vergilerin azaltılması ve radikal reformlar yapılması sayesinde gerçekleşeceğini dile getirdi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, programın orta vade için makul ve olumlu bir resim çizdiğini söyledi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib AvdagiçDaha önce açıklanan programın büyük ölçüde gerçekleştirildiğini söyleyen Avdagiç, özellikle cari açık ve enflasyon konusunda başarı sağlandığını anımsattı. Bugün açıklanan programın içerisinde de işsizlik, vergi reformu, hal yasası gibi başlıkların yer aldığını en önemlisi de büyüme konusunda gerçekleştirilebilir bir senaryo çizildiğini söyledi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ise YEP’in ekonomide istikrar ve güven getireceğini ifade etti. Açıklanan programın ülkemizi 100. yılında yeni hedeflerine taşıyacağını söyledi.

ATO Başkanı Baran; “YEP ile ekonomide gelecek 3 yılımız için büyüme tercihinin yapıldığını görüyoruz. İthalatı azaltmaya yönelik yerli üretimin desteklenmesinden de büyük memnuniyet duyduk. KOBİ’lerimizin, üreticilerimizin özetle Türkiye ekonomisini sırtlayan reel sektörün desteklenmesi, hedefe daha hızlı koşmamızı sağlayacaktır. “ değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan ekonomistlerin bazıları özellikle enflasyon konusundaki hedefleri inandırıcı bulmadıklarını belirtti.

Ekonomistlerin YEP YorumuAlbayrak, 2019 yılını %12,1 enflasyonla tamamlayacağımızı belirtirken; 2020’de %8,5, 2021’de %6 ve 2022’de %4,9 hedefi açıkladı. Ekonomist Mustafa Sönmez, Albayrak’ın büyüme konusunda açıkladığı hedeflerin imkansız olduğunu belirtti.

Açıklamaların çoğunun tutarsız ve inandırıcılıktan uzak olduğunu söyleyen Sönmez; “Kafadan 3 yıl üst üste %5 büyüme derken, işsizlikte pek eli sıkı. Bütçe açığı zam, vergi, şirket kurtarma emareleri ile dolu. Enflasyon hedefi de inandırıcı değil. “ açıklamasını yaptı.

Ekonomist Uğur Gürses de %5 büyüme sağlayacak kaynakların nereden geleceği konusuna dikkat çekti. Ayrıca dolarizasyon tedbirinin nasıl yapılacağının da belirsiz olduğunu vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu