Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran, Türkiye ile Rusya Arasındaki Suriye Anlaşmasını Desteklediğini Bildirdi

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye ve Rusya arasındaki mutabakattan memnuniyet duyulduğu ifade edildi.
İran, Türkiye ile Rusya Arasındaki Suriye Anlaşmasını Desteklediğini Bildirdi
Yorum

Suriye meselesiyle ilgili olarak Soçi’de varılan Türkiye-Rusya mutabakatına İran’dan destek açıklaması geldi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Suriye’deki çatışmaları sonlandırmak için varılan anlaşmanın, bölgedeki huzuru ve istikrarı sağlaması adına olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

Adana Anlaşması’na yönelik Ankara ve Şam arasındaki diyaloga yardımcı olacaklarını söyleyen Musevi, İran’ın Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yaptığı anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını dile getirdi.

Abbas Musevi ABD güçlerinin çekilmesinin huzur ve güvenlik açısından önemli olduğunu söyledi.

Soçi MutabakatıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Soçi’de yaptıkları görüşmeler neticesinde Suriye’nin kuzeyine yönelik bir mutabakat anlaşmasına vardı. İmzalanan on maddelik anlaşma ABD Başkanı Donald Trump ve İran’dan da destek buldu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi söz konusu anlaşmanın Türkiye’nin endişelerini gidermesi ve Suriye’nin ulusal hakimiyetinin güçlenmesi açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

Yapılan mutabakattan memnuniyet duyduklarını ifade eden Musevi, “Astana sürecinde Suriye’de barış ve güvenliği sağlayacak Anayasa Hazırlama Komitesi yakında gerçekleştirilecektir.” şeklinde konuştu.

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Yarbay Nadide Şebnem Aktop, mutabakat kapsamında ortak çalışmalara bugünden itibaren başlanacağını söyledi.

Milli Savunma Bakanlığı AçıklamaDüzenlenen basın toplantısında Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bilgi veren Aktop, Rusya ile yapılan mutabakat çerçevesinde ortak çalışmaların bugünden itibaren başlayacağını duyurdu. Düzenlenen operasyon sayesinde belirli bir bölgenin terörden arındırıldığını ve halkın üzerindeki baskının sona erdiğini söyleyen Aktop, güney sınırımızda terör eylemlerine asla izin verilmeyeceğini vurguladı.

Kontrol altına alınan bölgede hayatın yeniden normale dönmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti. 9 Ekim’de başlayan harekata 130’u kadın olmak üzere 2300 Türk vatandaşının gönüllü askerlik yapmak için başvurduğunu bildirdi. Tarih boyunca Türk milletinin karşılaştığı tüm zorlukları aşmak için gerekli güce sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın 24 -25 Ekim tarihlerinde Brüksel’de yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na katılacağını söyleyen Aktop, toplantıda öncelikli olarak NATO ile Türkiye ilişkilerinin değerlendirileceğini belirtti. Bunun yanında Savunma ve Caydırıcılık ile Hibrit Teknolojileri ve Afganistan Doğal Kararlılık Harekatı gibi konuların da ele alınacağını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu