Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İran’ın Nükleer Anlaşmaya Uymayacağını Açıklaması Avrupa’yı Alarma Geçirdi

İran, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın hiçbir taahhüdünü yerine getirmeyeceğini açıkladı ve açıklama Avrupa'yı alarma geçirdi.
İran’ın Nükleer Anlaşmaya Uymayacağını Açıklaması Avrupa’yı Alarma Geçirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

İran’ın 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın hiçbir taahhüdünü yerine getirmeyeceği yönündeki açıklaması, Avrupalı ülkeleri alarma geçirdi.

Başbakan Boris Johnson’ın bir sözcüsü bugünkü açıklamasında, İran’ın uranyum zenginleştirme konusundaki sınırlamalardan vazgeçeceği yönündeki açıklamasının endişe verici olduğunu ve İngiltere’nin atılacak sonraki adımlar hakkında acilen taraflarla konuştuğunu bildirdi.

Sözcü ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın Tahran’ın Amerikalılara veya ABD varlıklarına saldırması durumunda, İran kültürü için önemli hedefler de dahil olmak üzere 52 İran bölgesini vurma tehdidinin ardından kültürel mirasın yok edilmesini önlemek için uluslararası sözleşmeler olduğunu söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da İran’ın uranyumun zenginleştirilmesi konusundaki sınırlamaları bırakacağını duyurmasının, 2015 anlaşmasının sonuna doğru atılan ilk adım olabileceğini söyledi.

Almanya Maas İran’ın Nükleer Anlaşma Açıklaması Nükleer anlaşmadan çekilme aşamasının dördüncü adımını Kasım’da atan İran’ın son adımını bu hafta sonu atması beklenirken, duyuru ABD ile İran arasında iyice gerilen olaylar sırasında geldi.

Maas Deutschlandfunk radyosuna yaptığı açıklamada; “Kesinlikle İran ile tekrar konuşacağız. Ancak açıklanan şey, anlaşmayla tutarlı değil” diyerek Alman, Fransız ve İngiliz yetkililerin durumu Pazartesi günü tartışacağını sözlerine ekledi. Bunun anlaşmanın sonunun ilk adımı olabileceğini ve büyük bir kayıp olacağını dolayısıyla durumu çok sorumlu bir şekilde tartacaklarını aktardı.

İran’ın anlaşma altındaki taahhütlerinden daha fazla geri çekilme kararı sorulduğunda Maas şöyle yanıt verdi:

İran’ın Nükleer Anlaşmaya Uymayacağını Açıklaması Avrupa Alarma Geçirdi“Bu, zaten zor olan durumu daha da zorlaştıran bir karardır. Kimse İran’ın nükleer silah edinmesini istemiyor. İran’ın açıkladığı şey artık anlaşmaya uygun değil, bu yüzden karar vermek için bugün Fransa ve İngiltere ile birlikte, buna bu hafta nasıl cevap vereceğimiz konusunda oturacağız. Buna tepki vermeden tahammül edemeyiz.”

Ayrı bir haberde Fransa, İngiltere ve Almanya’dan oluşan E3 grubunun, İran’ı herhangi bir şiddet eyleminden kaçınmaya ve 2015 nükleer anlaşmasındaki düzenlemelere saygı duymaya geri dönmeye çağırdığı bildirildi. Üç ülke ayrıca Irak ve İran’daki gerilimi azaltmanın önemini vurguladı ve İslam Devleti ile mücadele konusundaki kararlılıklarını teyit etti. E3 şu ifadeleri kullandı:

“İslam Devleti ile mücadeleye devam etme taahhüdümüzü tekrar teyit ediyoruz ki bu bir öncelik olarak kalıyor. Bu bağlamda koalisyonu korumamız çok önemlidir. Iraklı yetkilileri koalisyona gerekli desteği vermeye devam etmeye çağırıyoruz. Gerginliğin azalmasına ve bölgede istikrarın yeniden tesis edilmesine katkıda bulunmak için tüm taraflarla görüşmelere devam etmeye hazırız.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu