Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Perakende Satışlar Ağustos’ta Yine Artış Beklentisini Karşılamadı

İngiltere'nin beklenen verileri arasında yer alan ve tüketici toparlanmasına ilişkin sinyalleri beklenen perakende satışlar açıklandı.
İngiltere’de Perakende Satışlar Ağustos’ta Yine Artış Beklentisini Karşılamadı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) Ağustos 2021 dönemine ilişkin perakende satış verilerini açıkladı.

Buna göre yılın sekizinci ayında perakende satışlar önceki aya göre yüzde 0,9 düştü. Beklenti yüzde 0,5 artış yönündeydi.

Temmuz 2021’de bir önceki aya göre yüzde 2,5 düşerek Ocak ayından bu yana en büyük düşüşünü kaydetmişti. Aynı zamanda yüzde 0,4 artış beklentilerinden çok kötü gelmişti.

Yıllık bazda değişim de tahminleri karşılamadı.
İngiltere Perakende Satışlar Ağustos 2021
Kaynak: ONS

Perakende satışlar yüzde 2,7 artış tahmininin aksine Ağustos’ta önceki yıla göre sabit kaldı.

Çekirdek perakende satışlar bir önceki aya göre yüzde 1,2 düşerken beklenti yüzde 0,8 artıştı. Yıllık bazda perakende satışlar yüzde 2,5 artış beklentisi yerine yüzde 0,9 düştü.

ONS raporunda perakende satış hacimlerinin Ağustos 2021‘de Temmuz 2021’e kıyasla yüzde 0,9 düştüğünü ancak koronavirüsün etkisinden önce Şubat 2020’ye göre yüzde 4,6 daha yüksek kaldığını belirtti.

Gıda dışı mağazalar, Nisan 2021’den bu yana ardı ardına aylarca azalma yaşayan büyük mağazalardaki ve spor malzemeleriyle bilgisayar mağazaları gibi diğer mağazalardaki düşüş nedeniyle aylık satış hacimlerinde yüzde 1,0 düşüş bildirdi.

Gıda dışı mağazaların satış hacimleri, Şubat 2020 seviyelerinin yüzde 0,4 altındaydı. Otomotiv yakıtı satış hacimleri, bildirilen yüksek karayolu trafiğinin ardından ay boyunca yüzde 1,5 arttı. Otomotiv yakıtı satış hacimleri, Şubat 2020 seviyelerinin yüzde 1,2 altında kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu