Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Konut Piyasası Şubat’ta Yavaşlarken Fiyatlar Yatay Seyretti

İngiltere’de konut fiyatları 2021’in ikinci ayında aylık yüzde 0,1 geriledi. Yıllık bazda ise yüzde 5,2’lik artış oldu.
İngiltere Konut Piyasası Şubat’ta Yavaşlarken Fiyatlar Yatay Seyretti
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşik Krallık’ın en uzun süreli aylık konut fiyatları serisi Halifax Konut Fiyat Endeksi açıklandı.

Bir önceki aya göre fiyatlar yüzde 0,1 düşerken bir önceki yıla göre yüzde 5,2 yükseldi. Rakam, Ocak ayındaki yıllık yüzde 5,4’lük artışın ardından geldi.

Aralık-Şubat dönemini kapsayan son çeyrekte konut fiyatları önceki üç aya (Eylül-Kasım) göre yüzde 0,5 daha yüksekti.

Halifax Genel Müdürü Russell Galley, aylık %0,1 düşüşe atıfla geçen yılın ikinci yarısında son derece güçlü bir faaliyet dönemi geçiren konut piyasasının 2021’e yumuşak başlangıcını sürdürdüğünü söyledi.

İngiltere Halifax Konut Fiyat Endeksi Şubat 2021
Kaynak: Halifax

Bununla birlikte, yıllık konut fiyatı enflasyonunun şu anda +%5,2 seviyesinde olmasıyla mülk değerlerinin 1 yıl önceye kıyasla oldukça yüksek kaldığını belirtti. Galley, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Konut piyasası, yaklaşan etkinliklerin önümüzdeki birkaç ay için faaliyetlerin yolunu ve fiyatları belirlemenin anahtarı olmasıyla bu yılın başında bir dönüm noktasındaydı.”

Hükümetin bütçede damga vergisi tatilini uzatma kararının henüz tamamlanmamış işlemleri olan alıcılar için büyük bir belirsizliği ortadan kaldırdığını ekledi. Nitekim damga vergisi tatili, pandemi sırasında evden taşınmalardan gelen talebin ana itici güçlerinden biriydi.

Yeni mortgage garanti planının bu haftanın bütçesinden başka bir hoş gelişme olduğunu aktardı.

Uzun vadedeyse, konut piyasası performansının, daha geniş ekonominin sağlığı ile ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olmaya devam ettiğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu