Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere İnşaat Çıktısı Eylül 2014’ten Bu Yana En Hızlı Artışını Kaydetti

Yeniden açılma konusunda izlediği yol haritası ve hızlandırdığı aşı çalışmalarıyla dikkat çeken İngiltere, inşaat faaliyetlerinde de öne çıktı.
İngiltere İnşaat Çıktısı Eylül 2014’ten Bu Yana En Hızlı Artışını Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit/CIPS İngiltere İnşaat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), Mart ayında 61,7’ye yükseldi. Beklenti 54,6 yönündeydi.

Şubat’ta rakam beklentilerin üzerinde gerçekleşerek 53,3’e yükselmiş ve Ocak’taki daralma bölgesinden kurtulmuştu.

İngiltere inşaat üretimindeki toparlanma, konut yapımı, ticari işler ve inşaat mühendisliğindeki güçlü artışlarla desteklenerek Mart ayında önemli bir ivme kazandı.

Konut inşaatı (endeks 64) en iyi performans gösteren kategori oldu ve büyüme Temmuz 2020’den bu yana en hızlı şekilde gerçekleşti.

İngiltere İnşaat PMI Mart 2021
Kaynak: IHS Markit

Mart ayında ticari inşaat (62,7) ve inşaat mühendisliği (58,0) sektörlerinde de güçlü artışlar görüldü. Her iki segment için endeks okumaları 2014’ün ikinci yarısından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Ankete katılanlar, özellikle konaklama, eğlence ve ofis geliştirme gibi alanlarda, geciken projelerin harekete geçirilmesine atıfta bulundu. Büyük altyapı projelerinde artış olduğu ve konut inşaatı işlerine yapılan harcamaların ve yeni ev satışlarının artması nedeniyle iş yükünün çoğaldığı bildirildi.

Pandemide daha önce askıya alınan projelerde müşteri talebinin ve sözleşme ödüllerinin iyileştirilmesi, Mart ayında yeni siparişlerdeki ani yükselişe katkıda bulundu ki genişleme hızı Eylül 2014’ten bu yana en hızlısıydı. İş yaratma oranı da Mart ayında iki yıldan fazla bir sürenin en güçlüsü oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu