Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere II. Dünya Savaşı’ndan Bu Yana En Büyük Yıllık Açığını Görebilir

Kamu maliyesinin sürdürülebilirliğini inceleyip raporlama görevi olan OBR (Bütçe Sorumluluğu Ofisi), İngiltere ekonomisinin koronavirüs krizinden nasıl etkilenebileceğine dair uyardı.
İngiltere II. Dünya Savaşı’ndan Bu Yana En Büyük Yıllık Açığını Görebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Bütçe Sorumluluğu Ofisi, kroonavirüs krizinin ekonomi üzerindeki etkilerine dair raporuyla dikkat çekti. İngiltere Maliye Bakanı Sunak ekonominin %30 daralabileceği konusunda uyarmışken OBR’den de (Bütçe Sorumluluğu Ofisi) benzer bir senaryo geldi.

İngiltere ekonomisinin bu yıl Nisan ve Haziran ayları arasında yaklaşık üçte bir oranında küçülebileceğini öngören OBR, kriz hafiflediğinde büyümede geri gelmenin beklenebileceğini bildirdi.

Krizin ekonomik maliyetine ilişkin ilk tahmininde Bütçe Sorumluluk Ofisi, kamu sektörü net borçlanmasının bu yıl 218 milyar sterlin artacağını, Mart ayı tahminleriyle karşılaştırıldığında İngiltere GSYİH’sinin %14’üne ulaşacağını belirtti.

Bağımsız tahminci, bunun İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana gerçekleşen en büyük tek yıllık açık olacağını sözlerine ekledi.
İngiltere II. Dünya Savaşı’ndan Bu Yana En Büyük Yıllık Açığı
Kaynak: OBR

Öte yandan Sunak geçtiğimiz günkü açıklamasında İngiltere ekonomisinin sağlam olduğunu ve geri geleceğini aktarırken OBR de bu önemli ekonomik etkilerin geçici olmasını beklediğini dile getirdi. OBR ise işsizliğin 1,3 milyondan 3,4 milyona ulaşabileceğini, bunun çalışan nüfusun 10 kişiden birini işsiz bırakacağını ekonominin de Nisan-Haziran aylarında %35 daralabileceğini öngördü. Yani tahminler gerçekleşirse 2 milyon kişi işsiz kalacak.

GYSİH’nin dördüncü çeyrekte virüs öncesi seviyesini yeniden kazanıp, ikinci çeyreğin yarısındaki düşüşün üçüncü çeyrekte gevşediği varsayıldığında 2020 yıllık GSYİH’de %13 düşüş olacağının görüldüğü vurgulandı.

OBR İngiltere Senaryosu Bunun da dünya savaşları sonrasındaki ya da mali krizdeki düşüşlerin herhangi birini rahatça aşacağı kaydedildi. Ülkede tam kapsamlı karantina 23 Mart’ta açıklanırken sürecin ne zaman sona ereceği henüz belli değil.

Daha uzun karantina kalıcı ekonomik hasar riskini yaratırken bakanlar İşçi Partisi’nin karantinadan çıkış stratejilerini yayınlamalarını istiyor.

İngiliz Ticaret Odaları tarafından yapılan bir anket de her 3 İngiliz işletmeden birinin koronavirüs krizi nedeniyle iş gücünün yüzde 75’i ila 100’üne izin verdiğini gösterdi. Uluslararası Para Fonu, küresel ekonominin 1930’lardaki Büyük Buhran’dan bu yana en kötü yılını göreceğini ve %3 oranında küçüleceğini öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu