Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Hizmet Sektöründe Çıktı 24 Yılın En Hızlı Büyümesini Kaydetti

İngiltere’nin beklenen verileri arasında yer alan hizmet ve özel sektör PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) nihai okumaları açıklandı.
İngiliz Hizmet Sektöründe Çıktı 24 Yılın En Hızlı Büyümesini Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Son dönemde açıkladığı verilerde güçlü toparlanma sinyalleri veren İngiltere için Mayıs ayına ilişkin nihai PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri açıklandı.

Buna göre Hizmet PMI ve Kompozit PMI Mayıs’ta 62,9’e yükseldi.

İngiltere’nin hizmet ve özel sektörü Nisan’da güçlü büyümüştü. Mayıs ayına ilişkin ön tahmin ise hizmet için 61,8‘e, özel sektör için 62‘ye işaret etmişti. Her iki okuma da beklentileri aştı.

İngiliz hizmet sektörü üretimindeki toparlanma, daha gevşek kısıtlamalarla canlanan iş dünyası ve tüketici harcamalarının etkisiyle Mayıs’ta daha fazla ivme kazandı.
 IHS Markit/CIPS İngiltere Hizmet PMI
Kaynak: IHS Markit

Bu altı yıldan fazla sürenin en güçlü istihdam artışı oranını sağladı. IHS Markit/CIPS İngiltere Hizmet İş Aktivitesi Endeksi üçüncü ay için 50 eşiğinin üzerinde kaldı. En son okuma, 24 yıl boyunca kaydedilen en hızlı çıktı artışı oranına işaret etti.

Mevsimsellikten arındırılmış Birleşik Krallık Bileşik Üretim Endeksi de Nisan’daki 60,7’den Mayıs’ta 62,9’a yükselerek, serinin Ocak 1998’de başlamasından bu yana en dik genişleme oranını işaret etti.

Daha yüksek seviyelerde özel sektör ticari faaliyeti, ardışık üç ay boyunca kaydedildi.

IHS Markit’ten Tim Moore sonuçlara ilişkin olarak başarılı aşı sunumunun hizmet ekonomisi genelinde güçlü bir harcama isteği yarattığını ve iş iyimserliğini güçlendirdiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu