Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Hizmet PMI Kasım’da 5 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi

Birleşik Krallık Hizmet PMI, ilk okumadan yukarı yönlü revize edilse de 5 ayın en düşük seviyesi olarak kaldı. Benzer şekilde Kompozit PMI’da yukarı yönlü revizyona rağmen 5 ayın en düşüğü oldu.
İngiltere Hizmet PMI Kasım’da 5 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit tarafından yayımlanan PMI verileri, hizmet sektörü faaliyetlerinde yenilenen gerilemeye, buna karşın iyimserliğin Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesine işaret etti.

Birleşik Krallık hizmet sağlayıcıları, Kasım ayı iş etkinliğinde düşüşün sinyalini verirlerken bu da ardışık dört aylık iyileşme dönemini sona erdirdi. Katılımcılar neredeyse tamamen düşük etkinliği ticaret üzerindeki daha sıkı kısıtlamalara ve koronavirüs salgını nedeniyle geçici iş kapanmalarına bağladı.

Yine de İngiltere’deki ikinci bir ulusal kilitlenmeye ve Birleşik Krallık’ın başka yerlerindeki müşteriye dönük işletmelerde devam eden sınırlamalara rağmen, düşüşün hızı 2020’nin ikinci çeyreğinde kaydedilen düşüşten çok daha ılımlı gerçekleşti. Hizmet sağlayıcılar sık sık Kasım ayında açık kalan sektörlerdeki işletmeler arasında sağlam harcamalardan bahsetti.

Mevsimsellikten arındırılmış IHS Markit/CIPS İngiltere Hizmet PMI İş Etkinliği Endeksi Ekim’deki 51,4’ten Kasım’da 47,6’ya düştü.
İngiltere Kompozit PMI Kasım
KAYNAK: IHS Markit

IHS Markit/CIPS Hizmetler PMI İş Aktivitesi Endeksi Ekim’de de 51,4 olarak rakam Eylül’deki 56,1’den keskin biçimde düşmüştü. Böylelikle endeks Kasım ayında endeks beş ay sonra ilk kez 50 eşiğinin altında kalarak daralmaya döndü. Bununla birlikte son okuma, önceki 45,8’lik tahminden daha yüksekti ve iş faaliyetlerinde Nisan ayında görülen 13,4’lük en düşük seviyeden çok daha yavaş bir düşüşe işaret etti.

Kasım verileri, yeni iş hacimlerinde ardışık ikinci aylık düşüş olduğunu gösterirken genel düşüş oranı sadece mütevazı düzeydeydi ve öncelikle konaklama, seyahat ve eğlence işletmeleri arasındaki geçici kapanışları yansıttı. Uluslararası seyahat ve turizm üzerindeki kısıtlamalar, alınan denizaşırı rezervasyonlarda ciddi bir düşüşe neden oldu.

Sonuç olarak, Kasım ayı verileri yurt dışından gelen toplam yeni siparişlerde daha da sert bir düşüşün sinyallerini verdi. Bununla birlikte, bazı hizmet sağlayıcılar, ABD ve Asya’daki ekonomik koşulların düzelmesi nedeniyle denizaşırı pazarlarda müşteri talebinde artışa atıfta bulundu.

En son anket, Ekim ayından bu yana istihdam rakamlarının keskin bir şekilde düşmesiyle hizmet sektörü genelinde kırılgan işgücü piyasası koşullarının da üzerini çizdi.
İngiltere Hizmet PMI Kasım
Kaynak: IHS Markit

Kasım verileri, hizmet ekonomisindeki zayıflığın güçlü imalat büyümesini dengelemekten daha fazla olmasıyla, beş ay sonra ilk kez İngiltere özel sektör üretiminin azaldığını gösterdi. Mevsimsellikten arındırılmış İngiltere Kompozit Çıktı Endeksi, Ekim’deki 52,1‘den Kasım ayında 49’a gerileyerek Haziran’dan bu yana ilk kez 50 eşiğinin altına düştü.

IHS Markit’in Ekonomi Direktörü Tim Moore verilere ilişkin şu ifadelerle yorum yaptı:

“Yeni kilitleme önlemleri ve daha sıkı pandemi kısıtlamaları, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, İngiltere özel sektör üretiminin Kasım ayında düşüşe geçmesine neden oldu. Bununla birlikte ağırlama, eğlence ve seyahat dışındaki alanlardaki ikincil hasar, ilk tecrit dönemindekinden çok daha mütevazı oldu…

…Nihai Hizmet PMI okuması da önceki 45,8’lik tahminden neredeyse iki puan daha yüksek geldi ki bu Kasım ayında ankete verilen erken yanıtların önerdiği kadar yüksek düşüş hızının olmadığını vurguladı.

Genel hizmet sektörü çıktısı, tüketiciye dönük hizmet sağlayıcıları arasındaki yaygın iş kapanmalarından hala ciddi şekilde etkilenirken diğer şirket türleri, yeni kilitleme kısıtlamalarına başarılı bir şekilde uyum sağlama ve müşteri harcamaları üzerinde başlangıçta beklenenden daha az etki görmeye atıfta bulundu.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu