Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Hizmet PMI Kasım’da 58,5’e Geriledi

Açıklanan Kasım ayı PMI anketine göre İngiltere'de hizmet ekonomisi gücünü korudu.
İngiltere Hizmet PMI Kasım’da 58,5’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit ve CIPS İngiltere için nihai Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerini yayımladı.

Rapora göre İngiltere Hizmet PMI Kasım 2021’de 58,5 oldu. Ön tahmin Hizmet PMI’nın Kasım 2021’de 58,6‘ya düşerken 58,5’lik piyasa beklentilerinin üzerine çıktığını ve Ağustos ayında görülen karantina sonrası en düşük seviyenin (50) üzerine çıktığını göstermişti.

İngiltere Kompozit PMI ise Kasım ayında 57,7’lik ön tahminden 57,6’ya revize edildi.
İngiltere Hizmet PMI Kasım 2021
KAYNAK: IHS Markit

Ankete göre yeni iş büyümesi, artan fiyat enflasyonuna rağmen beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Buna ek olarak ihracat satışları, Kasım ayında hizmet ekonomisinde büyümeyi destekleyen önemli bir faktör oldu.

En son anket verileri, daha yüksek yakıt fiyatları, ücretler ve elektrik faturalarının neden olduğu bir başka hızlı maliyet enflasyonu turunu vurguladı.

Hizmet sağlayıcılar tarafından alınan fiyatlar da anketin başladığı Temmuz 1996‘dan bu yana en hızlı oranda arttı. Her şeye rağmen Kasım verileri 2021’in son çeyreğinde üretim büyümesi için olumlu görünüm çizdi.

IHS Markit’ten Tim Moore ankete ilişkin yorumunda artan fiyat baskılarının İngiltere ekonomisinde iş ve tüketici harcamalarını çok az etkilediğini belirtti.

Ancak Omicron endişelerine atıfla bunun kısa vadeli büyüme beklentilerini raydan çıkarma ve uluslararası tedarik zinciri aksamalarına katkıda bulunma potansiyeline sahip olduğu konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu