Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Enflasyon 2 Yılın En Düşük Seviyesinde Gerçekleşti!

Ulusal İstatistik Ofisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, tüketici fiyatlarının Aralık ayında yüzde 2.1'lik bir artışın ardından Ocak ayında yıllık bazda yüzde 1.8 oranında arttığını söyledi.
İngiltere’de Enflasyon 2 Yılın En Düşük Seviyesinde Gerçekleşti!
Yorum

Ulusal İstatistik Ofisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, tüketici fiyatlarının Aralık ayında yüzde 2.1’lik bir artışın ardından Ocak ayında yıllık bazda yüzde 1.8 oranında arttığını söyledi ve bu rakamın 1.9’luk beklentinin altında kaldığı kaydedildi.

İngiltere Merkez Bankası’nın hedefi altında kalan enflasyonun, Ocak’ta 2 yılın en düşük seviyesine gerilediği ve Brexit öncesinde hane halkına biraz rahatlama sunduğu bildirildi. Sonuçta İngiliz tüketiciler Haziran 2016’daki Brexit referandumundan bu yana sterlinin dolar ve euro karşısında yüzde 10’un üzerinde düşmesiyle enflasyonun baskısı altında kalmıştı.

Enflasyon İngiliz hane halkının Avrupa Birliği ortalamasından çok daha yüksek fiyat artışlarıyla karşı karşıya kaldığı Kasım 2017’de beş yılın en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 3.1 olmuştu.

İngiltere Enflasyon Kasım 2017'de 5 Yılın En Yükseğine ULAŞTI Bu fark şimdi neredeyse kapanmıştı ama ekonomistler anlaşmasız bir Brexit durumunda enflasyonun geri dönebileceği konusunda uyarı yapıyorlardı. 2017 yılının sonundan bu yana enflasyondaki düşüşe ve 10 yıl içindeki en hızı ücret büyümesine rağmen işletmeler son aylarda tüketici harcamalarında bir düşüş olduğu yönünde raporlar bildiriyordu. Anketler de hane halkının, Başbakan Theresa May’in bölünmüş partisinin kabul edeceği revize edilmiş bir anlaşmayı imzalamadığı sürece 2019’a ilişkin görünümden endişe duyduklarını gözler önüne seriyordu.

İngiltere Merkez Bankası da geçtiğimiz hafta enflasyonun önümüzdeki aylarda yüzde 2.0 hedefinin aşağısına düşebileceğini ve bunun kısmen petrol fiyatlarındaki düşüşü yansıtacağını açıklamıştı.

İngiltere Merkez Bankası Enflasyon Yüzde 2.0 Seviyesinin Aşağısına Düşebilir Faiz açıklayan İngiltere Merkez Bankası 10 yıl içindeki en zayıf büyüme uyarısı ile büyük yakı uyandırmış, yatırımların düşmesine ve belirsizliğin artmasına dikkat çekerek büyüme tahminini de yüzde 1.7’den yüzde 1.2’ye çekmişti. Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi’nden istatistikçi Mike Hardie de verilere ilişkin; “Enflasyondaki düşüş temel olarak daha ucuz gaz, elektrik ve benzin nedeniyle gerçekleşti, kısmen feribot bileti fiyatlarının yükselmesi ve uçak ücretlerinin be kez geçen yılın aynı döneminden daha yavaş düşmesiyle dengelendi.” dedi.

Ulusal İstatistik Ofisi’nin rakamları ayrıca tüketici fiyatları için yolda daha az kısa vadeli baskı olduğunu belirtti.

Ulusal İstatistik Ofisi Tüketici Fiyatları Daha Az Kısa Vadeli Baskı Öte yandan, üreticiler arasında hammadde maliyetlerinin Ocak 2018’e göre yüzde 2.8 oranında arttığı bilgisi de verildi. Brexit referandum ayı olan Haziran 2016’dan bu yana en yavaş yıllık artışa işaret ediyordu. Reuters’in oyladığı ekonomistler ise girdi fiyatlarının yüzde 3.8 oranında artmasını bekliyorlardı.

Ayrı olarak Ulusal İstatistik Ofisi, Aralık ayında konut fiyatlarının İngiltere genelinde yıllık yüzde 2.5 oranında arttığını, bunun Kasım 2017’deki 2.7’lik orana kıyasla 2013’ten beri en küçük artış olduğu aktarıldı. Yalnızca Londra’daki fiyatlar, yıllık yüzde 0.6 düşüşle altıncı ay için düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu