Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Anlaşmasız Brexit Senaryosunda Gıda Kıtlığıyla Karşı Karşıya

İngiltere’deki büyük gıda tedarikçileri, Brexit'in tetikleyebileceği herhangi bir yiyecek sıkıntısını kolaylaştırmak için birbirleriyle çalışmalarına izin verilmesi gerektiğini savundu. İşte detaylar;
İngiltere Anlaşmasız Brexit Senaryosunda Gıda Kıtlığıyla Karşı Karşıya
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere gıda endüstrisindeki önde gelen bir ses, anlaşmasız Brexit durumuna karşı malzemeleri temin etmek amacıyla firmaların birbirleriyle çalışmalarına izin vermek için rekabet yasasının geçici olarak duraklatılması çağrısında bulundu.

Yiyecek ve İçecek Federasyonu lideri Tim Rycroft, bugün BBC’ye verdiği bir demeçte Avrupa Birliği’nden bir plan yapmadan ayrılmanın İngiliz gıda tedarik zincirinde aylarca aksamaya neden olabileceğini söyledi.

Anlaşma yapılmaması durumunda Fycroft, “haftalar veya aylar” boyunca devam edebilecek seçici kıtlıkların olacağını öngördü.

İngiltere Anlaşmasız Brexit Senaryosunda Gıda KıtlığıAyrıca sürekli tedarik sağlamak için hükümetin gıda tedarikçilerine birbirleriyle koordine olmalarını söylemesini beklediğini de aktardı. Ancak böyle bir emrin Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) tarafından belirlenen kurallara aykırı olacağı konusunda da uyardı. “Yardımcı olmaktan mutluluk duyarız ancak CMA rekabeti engelleyici davranışlardan dolayı suçlu bulunmaları durumunda şirketleri yüzde 10’a varan oranda cezalandırabilir.”

Dolayısıyla sağlam güvenceler almadan böyle davranışlar sergileyemeyeceklerinin üzerini çizdi.

İngiltere’nin Gıda Endüstrisi, Anlaşmasız Brexit için Rekabet Feragatnamesi İstiyorSonuçta hükümetin kendi analistlerinden İngiltere Merkez Bankası’na kadar pek çok ticaret uzmanı, anlaşmasız bir Brexit’in limanlarda ciddi bir aksamaya neden olacağından yiyecek ithalatını potansiyel olarak geciktireceğini düşünüyor. Boris Johnson ise ne olursa olsun, 31 Ekim’de AB’den ayrılma taahhüdünde bulundu. Rycroft, gıda endüstrisinin hükümetin bunun olacağını garanti etmesini beklediğini söyledi.

“Bu güvenceleri geçen yılın sonunda sorduk ve İngiltere Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan destek almamıza rağmen hala bekliyoruz. Umarım, şimdi Michael Gove anlaşmasız planlamadan sorumlu olduğuna göre ilerleme kaydedebiliriz.” dedi. Yiyecek ve içecek endüstrisi, otomotiv ve havacılık sektörlerinin üzerinde tedarik zincirinde 4 milyon çalışanıyla İngiltere’nin en büyük imalat endüstrisi olduğunu iddia ediyor.

Hükümetin birimlerinden Department for Business, Energy and Industrial Strategy için bir sözcü de ülkenin İngiliz halkının yediği yemeğin yarısını ürettiğini dile getirdi. “İngiltere AB’yi 31 Ekim’de terk edecek ve öncelikli hedefimiz Brexit’e hazırlıklarında tüketicileri ve işletmeleri desteklemektir. AB’den ayrılırken hazırlıkları desteklemek için gıda endüstrisi ile yakın çalışıyoruz.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu