Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’nin İsteği Üzerine AB ile Yapılan Brexit Görüşmeleri Sıklaştırılacak!

Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere, uzun zamandır gündemde olan Brexit konusunda gerçekleştirileceği müzakereleri artıracak.
İngiltere’nin İsteği Üzerine AB ile Yapılan Brexit Görüşmeleri Sıklaştırılacak!
Yorum

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması olarak bilinen Brexit’in 31 Ekim olan tarihi için geri sayım başladı. Ülkenin AB’den anlaşmasız olarak ayrılacağı söz konusuyken, bu durumun İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın değil, AB’nin tetikleyeceği öne sürülmüştü.

Bu yorum, First Abu Dhabi Bank’ta bir stratejist olan Simon Ballard’a aitti. Ballard, anlaşmasız Brexit’in tüm yükünü AB’ye yüklemişti. Bu konudaki olasılık her geçen gün artarken, AB ve İngiltere’nin bu konuda sıkça bir araya gelerek karşılıklı durum değerlendirmesi yapması gerekiyor.

AB Komisyonu Sözcüsü Mina Andreeva, İngiltere’nin isteği üzerine AB ile yapılan Brexit görüşmelerinin daha da yoğunlaştırılacağını söyledi.

Görüşmeler Yoğunlaştırılacak31 Ekim’in yaklaşmakta olduğu şu dönemde alınan teknik görüşmeleri artırma kararı ne gibi sonuçlar getirecek henüz bilinmiyor. Gelecek haftadan itibaren söz konusu yoğunlaşmanın görüleceğini söyleyen Andreeva, AB olarak İngiltere’ye her zaman kapılarının açık olduğunu belirtti.

Bununla birlikte sergiledikleri tutumda herhangi bir değişiklik olmadığına işaret eden sözcü, başta İngiliz hükümetinden ayrılık anlaşmasıyla paralel olacak somut teklif beklediklerini dile getirdi.

Johnson ise anlaşmalı ya da anlaşmasız fark etmeksizin her durumda İngiltere’yi AB’den ayırma konusunda ısrarcı davranıyor.

Johnson Israrcı DavranıyorDiğer bir taraftan İngiltere’nin eski Başbakanı Theresa May’in AB ile yaptığı Brexit anlaşması parlamento tarafından üç kez red görmüştü. Ardından 29 Mart tarihinde yapılması planlanan anlaşmasız Brexit, İngiliz parlamentosunun çıkardığı kanunla engellenmişti.

Bu durumun gelişmesinden sonra hükümet, AB’den de onay alarak ülkenin bloktan ayrılış tarihini 31 Ekim’e ertelemişti. Ülke 2016 yılındaki referandumda alınan %48’e karşı aldığı %52 oyla AB’den ayrılmayı istemişti. Fakat bu konu o tarihten bu zamana kadar çözüme kavuşturulamadı.

Tüm bunlarla birlikte Johnson’ın İngiltere parlamentosunu 9-14 Ekim tarihleri arasında tatil etme düşüncesi, farklı yorumlara sebep verdi. Bu konudaki eleştirilere kulak asmayan Johnson, vekillerin Brexit’ten önce tartışmak için bolca vakti olduğunu iddia ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu