Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ING Group/Houte’a Göre Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’ndaki Anlaşmazlıkları Dindirecek!

ING Group'tan Peter Vanden Houte, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) yönetim kurulundaki görüş ayrılıklarının yeni Başkan Christine Lagarde tarafından azaltılabileceğini öne sürdü.
ING Group/Houte’a Göre Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’ndaki Anlaşmazlıkları Dindirecek!
Yorum

Hollanda merkezli ING Group’un Başekonomisti Peter Vanden Houte, 1 Kasım’dan itibaren başkanlığını Christine Lagarde’ın yürüteceği Avrupa Merkez Bankası’na (AMB) yönelik bazı değerlendirmeler yaptı. Bankanın yönetim kurulunda birtakım görüş ayrılıkları olduğunu bildiren Houte, Lagarde’ın başkanlık koltuğuna geçmesiyle birlikte bu ayrılıkların büyük olasılıkla azalabileceğini iddia etti.

Kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Houte, 31 Ekim’de görev süresi dolacak olan AMB Başkanı Mario Draghi’nin bu görevine başlamadan önce de merkez bankacılığında uzun süreli bir deneyime sahip olduğunu hatırlattı. Onun finansal piyasalar konusunda yeterli bilgiye sahip olduğunu açıkladı.

Draghi’ye yönelik eleştirilerini sürdüren Houte, onun AMB’ye pragmatizmi öğrettiğini ve yeni para politikası araçlarını tanıttığını açıkladı.

Draghi'ye Yönelik Eleştiriler SürdüBu noktada Lagarde’ın farklı bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Houte, onun bir ekonomist olmadığını özellikle belirtti. Ardından Lagarde’ın önemli bir ara bulucu profiliyle bilindiğini söyledi. Bu özelliği sayesinde Lagarde’ın AMB’de oluşan görüş ayrılıklarını büyük ihtimalle yatıştıracağını öngördü.

Houte, asıl sorunun piyasaların stresli olduğu zamanlarda Lagarde’ın hızlı mı yoksa yavaş mı hareket edeceği olduğunu belirtti. Onun AMB Başkanlığı için kötü bir seçim olmadığını dile getiren Houte, şu anda kritik bir sürecin içinde olunduğuna dikkat çekti. Piyasaların AMB’nin izlediği stratejiyi ve para politikasını sorguladığını belirtti.

Houte, AMB’nin para politikasının bütçe politikasıyla tamamlanması gerektiğini düşünüyor.

Peter Vanden HouteAMB Başkanlığı için mevcut durumda politik beceri ve deneyimlere sahip olan, bunun yanında para ile maliye politikasında güçlü bir koordinasyon sağlayacak birinin uygun olduğunu dile getirdi.

Houte’ın yanı sıra Berenberg Ekonomisti Florian Hense ise Draghi’nin küresel finans piyasalarının en fazla takip edilen isimlerinden biri olduğunu açıkladı. Onun AMB Başkanlık görevi bitse de faiz indirimi trendinin hala geçerliliğini koruduğunu belirten Hense, Draghi’ye ilişkin eleştirilerini sürdürdü.

Ayrıca Hense, Draghi’nin görev süresi boyunca geleneksel olmayan para politikalarını kullandığını ve bunları AMB’nin kullandığı standart araçlardan biri haline getirdiğini söyledi.

Öte yandan 8 yıldır bankanın başkanlığını yürüten Draghi, dün gerçekleştirdiği son toplantısının ardından yaptığı basın açıklamasında genişlemeci para politikalarına bir süre daha ihtiyaç duyulacağını bildirmişti. Göreve başladığı 2011 yılında “ne gerekiyorsa onu yapma” vaadinde bulunan Draghi, Euro Bölgesi’nin sıkıntılı dönemlerinde yaptıklarıyla küresel finans piyasalarının önemli bir ismi haline gelmişti.

Draghi’nin görevinin son günlerini yaşadığı son günlerde AMB’de oluşan fikir ayrılıkları baskın geldi ve birtakım anlaşmazlıklar meydana geldi. Bankanın Eylül ayında yaptığı 10 baz puanlık indirim ve bunun ardından Draghi’den gelen varlık alım programlarının yeniden başlatılacağına yönelik açıklama, kendisini eleştiri oklarının hedefi haline getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu