Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF’nin Gelecek Başkanı Ticaret Savaşları, Kripto Coinler ve Para Manipülasyonlarıyla Uğraşacak

Uluslararası Para Fonu’nun bir sonraki başkanı, stratejist tahminine göre ticaret savaşları, para manipülasyonları ve yeni dijital para birimleri ile uğraşmak zorunda kalacak. İşte detaylar;
IMF’nin Gelecek Başkanı Ticaret Savaşları, Kripto Coinler ve Para Manipülasyonlarıyla Uğraşacak
Yorum

Görüş bildiren bir stratajist, Uluslararası Para Fonu’nun gelecekteki liderinin ticaret savaşları, para manipülasyonları ve yeni dijital para birimleri ile uğraşmak zorunda kalacağını söyledi.

Avrupa, IMF’de Christine Lagarde’nin yerine geçecek kişide anlaşamazken Uluslararası Para Fonu bugün, bir sonraki şefini seçmek için resmi süreci başlattı. Kurumun tarihi boyunca genel direktör her zaman Avrupa’dan gelmişken Kleinwort Hambros’un baş yatırım sorumlusu Mouhammed Choukeir, geçmişin seçim sürecinin çok politik olduğunu gösterdiğini belirtti.

IMF’ye başkanlık edecek kişinin her kim olursa olsun, savaşa girmeye hazır olması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

IMF'nin Gelecek Başkanı Savaşa Hazır Olmalı “Savaş, ticaret savaşı ve kur savaşı, bunlar ele alınması gereken riskler ve dijital para birimleri de ileride başka bir zorluk olacak.” Sonuçta Christine Lagarde, 2011 yılında IMF’ye liderlik etmek üzere atandığında ilgilenilmesi gereken iki ana konu vardı. Bunlar; önceki şefi içeren skandalın ardından IMF’nin itibarını yeniden inşa etmek ve kamu borcu krizi boyunca Euro Bölgesi’ni desteklemekti.

Şu anda ise küresel görünüm, sekiz yıl öncesine kıyasla açık ara farkla çok daha karmaşık bir hale gelmişti.

Küresel Görünüm 2011 Kıyasla Çok Karmaşık Öncelikle ABD ile Çin yaklaşık iki yıldır çözemedikleri bir anlaşmazlık içindeler ve aradaki savaş küresel büyüme önündeki en büyük engel olarak görülüyor. Aynı zamanda para politikasına güçlü bir odaklanma hali var. Merkez bankalarının ekonomileri desteklemeye nasıl karar verdikleri ve araçlarının hala etkili olup olmadığı konularında büyük soru işaretleri mevcut. Pek çok uzmanda bir kur savaşı içinde olduğumuzu ya da bunun çok yakın olduğu hususunda uyarılarda bulunuyor.

İşte bu noktada, akıllara IMF’nin yeni başkanının tüm bu sorunları ele almak zorunda kalacağı gerçeği geliyor. 28 Avrupa ülkesinin müzakerelerin ilk turunun ardından açıkladığı listede ise Jeroen Dijsselbloem, Mario Centeno, Nadia Calvino, Olli Rehn ve Kristalina Georgieva var. İlaveten Avrupa ülkeleri, hafta sonuna kadar listeden bir ismi öne sürmek için görüşmelere devam ediyor. IMF üyesi ülkelerin 6 Eylül’e kadar aday gösterebilecekleri ve sonrasında IMF kurulunun adaylarla görüşerek 4 Ekim’e kadar yeni başkanı seçme sürecini tamamlayacağı biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu