Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı Aralık’ta %78,7’ye Yükseldi

TCMB, Aralık 2021 için beklenen imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) verilerini yayımladı. Aylık bazda artış gerçekleşti.
İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı Aralık’ta %78,7’ye Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) son imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) raporunu yayımladı.

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,6 puan artarak yüzde 78,7’ye yükseldi. Kasım’da bir önceki aya göre 0,1 puan artarak yüzde 78,1 seviyesinde gerçekleşmişti.

2021 yılı Aralık ayında, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1759 iş yeri tarafından İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlar toplulaştırılarak değerlendirildi.
İmalat Sanayi KKO Aralık
KAYNAK: TÜİK

Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,8 puan artarak yüzde 78,4 oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası raporuna göre mal grupları itibarıyla kapasite kullanım oranı yatırım mallarında yüzde 76,2, ara mallarda yüzde 80,3 ve tüketim mallarında yüzde 76,1 oldu. Kasım ‘da yüzde 73,7 olan dayanıklı tüketim malları kapasite kullanım oranı, Aralık’ta yüzde 73,3’e geriledi.

Dayanıksız tüketim malları Kasım’da yüzde 76,2 olurken Aralık’ta yüzde 76,6’ya yükseldi. Kasım’da yüzde 80,5 olan ara mallar KKO, Aralık’ta yüzde 80,3’e hafifçe yükseldi.

Tüketim malları Kasım’da yüzde 75,8’ken Aralık’ta yüzde 76,1 oldu. Yatırım malları KKO ise Kasım 2021’deki yüzde 73,9’dan Aralık ayında yüzde 76,2’ye çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu