Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IEA: Küresel Petrol Talebindeki Büyüme 3. Çeyrekte 2 Kattan Fazla Arttı

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), 2019 yılının üçüncü çeyreğinde küresel petrol talebinin günlük 1.1 varille, önceki çeyrekteki 435 bin varilin iki katından fazla arttığını açıkladı.
IEA: Küresel Petrol Talebindeki Büyüme 3. Çeyrekte 2 Kattan Fazla Arttı
Yorum

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), üçüncü çeyrekteki küresel petrol talebinin iki kattan fazla arttığını açıkladı. Kurumdan gelen en son raporda IEA, küresel petrol talebinin günlük 1.1 milyon artışla, geçen çeyreğin 435 bin varil seviyesindeki artışının iki katının üzerine çıktığını bildirdi.

Çin’in talebinin yıllık bazda günlük 640 bin varil artışla en büyük katkı sağlayan olduğu söylendi. Ayrıca enerji ajansının yakından izlenen raporunda, 2019’un son çeyreği için küresel büyümede bir önceki yıla kıyasla hızlanma öngörüldü.

Suudi Arabistan’daki üretim normalleşirken ve Norveç, Kanada, ABD’de belirgin artışlar görülürken arzın Ekim ayında günlük 1.5 milyon varil arttığı aktarıldı.

IEA Ekim Arz Günlük 1.5 Milyon Artış OPEC’in ham petrol üretimi günlük 29.9 milyon varil seviyesinde gerçekleşirken geçen yılın aynı dönemine kıyasla 2.5 milyon azaldığı belirtildi. 2019’un ilk üç çeyreğindeki zayıf rafine faaliyetinin yıllık bazda günde 300 bin varil petrol talebindeki düşüşe katkıda bulunduğu dile getirildi. Ajans ayrıca 2019’un tamamında, 2009’dan bu yana ilk kez azalan bir ham petrol talebi tahmininde bulundu.

IEA, son rakamların bugünün sakin petrol piyasası ile artan jeopolitik gerilimler arasında artan eşitsizliği vurguladığını ifade etti.

IEA Rakamlar Sakin Piyasa Artan Jeopolitik Gerilim Eşitsizliği Vurguluyor “Sakinlik iyi tedarik edilmiş bir pazar ve yüksek stoklarla destekleniyor. Bu durum, 2020’ye kadar devam edebilir çünkü OPEC üyesi olmayan ülkeler üretimini günde 2.3 milyon varile artıracaktır. ABD önderlik edecek ama aynı zamanda Brezilya, Norveç ve yeni bir üretici olan Guyana‘dan gelen varillerde de önemli bir büyüme olacak.” dedi.

Kurum ayrıca OPEC+ ülkelerinin, ham petrol talebinin keskin bir şekilde düşmesi beklendiğinden 2020’de büyük bir zorlukla karşı karşıya olduğunun üzerini çizdi. IEA 2019 ve 2020 yıllarında küresel petrol talebindeki büyüme ile ilgili değerlendirmelerini sırasıyla günlük 1 milyon varil ve 1.2 milyon varil bazında tuttu ancak görünümünün ABD-Çin ticaret savaşındaki tarifelerin etkisini hafifçe küçümsüyor olabileceğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu