Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Yasağını Önemsemeyen Huawei CEO’su 30 Milyar Dolar için “Küçük Bir Şey” Dedi

Huawei CEO’su Ren Zhengfei, ABD yasağının şirket üzerindeki etkilerini önemsemediğine işaret ederek 30 milyar dolarlık rakamı, “küçük bir şey” olarak tanımladı.
ABD Yasağını Önemsemeyen Huawei CEO’su 30 Milyar Dolar için “Küçük Bir Şey” Dedi
Yorum

Huawei’in kurucusu ve CEO’su olan Ren Zhengfei, bugün verdiği demeçte ABD yasağının şirket üzerindeki etkilerini önemsememesiyle dikkat çekti. Çünkü Ren Zhengfei’nin açıklamaları, şirketin bu yıl 30 milyar dolar daha az gelir beklediğini duyurmasından yalnızca birkaç gün sonra geldi ve söz konusu beklenti düşüklüğünün ardında kesinlikle ABD yaptırımları vardı.

Düşen gelir tahmininin bir endişe olmadığını çünkü şirketin bu yıl hala 100 milyar dolarlık gelir elde edeceğini ki bunun da 2018’e göre kabaca değişkenlik göstermeyeceği anlamına geldiğini söyledi.

ABD Yasağı Nedeniyle Yaşanacak 30 Milyar Dolarlık Gelir Kaybı Huawei CEO’su için ÖnemsizHuawei’in tüketici işinin Çin’de hala güçlü olduğunu dile getiren Ren Zhengfei, asıl sorunun denizaşırı iş olduğunu belirtti. “Bunu sorun olarak görmüyorum çünkü Çin pazarında tüketici işi bir düşüş görmedi” diyen Ren şöyle devam etti: “Sadece yurt dışında düşüşler olabilir. Bu da en kötü durumda yüzde 40 olur, şu andaki düşüş ise yüzde 20’den az ve bu tür bir düşüş de değişiyor.”

Tüketici işindeki düşüşe baktığında bunun kabaca yüzde 10 civarında olacağını gördüğünü belirten CEO, dolayısıyla o kadar büyük olmadığını aktardı.

Huawei CEO'su ABD Yasağı Kaynaklı 30 Milyar Dolarlık Muhtemel Gelir Kaybını ÖnemsemiyorAncak Ren, şirketin önümüzdeki iki yıl içinde devam etmesini beklediği ABD yasağının ardından ürünleri için talepte görülen düşüşü nasıl telafi edeceği konusunda net bir açıklama yapmadı. Bunun yerine dahili ayarlamalar yaptıklarını dolayısıyla bir yavaşlama görebileceklerini ancak dünkü raporlara kadar herhangi bir yavaşlama görmediğini de söyledi.

İlaveten yıl sonunda büyümenin ne olacağını henüz bilmediklerini fakat 30 milyar dolarlık ABD’nin çok küçük bir şey olacağına inandıklarını da vurguladı. Zhengfei, geçtiğimiz gün ABD baskısı nedeniyle gelir tahmininin düşürüldüğünü açıkladığında; “Gelecek iki yılda, kapasitemizi azaltacağımızı, gelirlerimizin tahminlere kıyasla yaklaşık 30 milyar dolar azalacağını düşünüyorum” demiş, 2019 ve 2020 yıllarındaki satış gelirlerinin yaklaşık 100 milyar dolar civarında olacağını belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu