Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ING Group/Houte: “Fed’in Faiz İndirimiyle AMB’nin Parasal Genişleme Baskıları Artabilir”

ING Group Başekonomisti Peter Vanden Houte, Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimi uygulaması halinde Avrupa Merkez Bankası (AMB) üzerindeki "parasal genişleme" baskısının artacağını öne sürdü.
ING Group/Houte: “Fed’in Faiz İndirimiyle AMB’nin Parasal Genişleme Baskıları Artabilir”
Yorum

Dünya çapında önemli merkez bankalarının faiz indirimi trafiği sürerken, dün AMB beklentiler doğrultusunda hareket ederek faiz indirimine gitmemiş, söz konusu indirim için Eylül ayını işaret etmişti. Parasal genişleme trendine ayak uyduran ülkeler arasına bugün Rusya da katılmış ve 25 baz puanlık indirim uygulamıştı.

Dünkü toplantısında faiz indirimine gitmeyen AMB’nin kararının ardından basın toplantısında konuşan Mario Draghi, Eylül ayındaki indirime işaret edip bankanın varlık alımı konusunda harekete geçeceğini bildirmişti. Büyük ölçüde parasal teşvik gerektiğine özellikle vurgu yapmıştı.

Küresel piyasaları etkileyen bu gelişmeler ard arda yaşanırken, ekonomistler de duruma ilişkin yorumlarını paylaşıyor. Hollanda merkezli bankacılık şirketi ING Group’un Başekonomisti Peter Vanden Houte, Fed’in muhtemel faiz indirimini yapması durumunda AMB’nin üzerindeki parasal genişleme baskısının artacağını iddia etti.

Fed’den gelecek indirim kararının AMB üzerindeki parasal teşvik baskısını artırabileceğini düşünen Houte, bankanın iletişiminde değişikliğe gittiğini hatırlattı.

Fed'den Gelecek İndirim Kararı AMB Üzerindeki Parasal Teşvik Baskılarını ArtırabilirAçıklamasında kötüye giden makro ekonomik görünüme ve zayıflayan ekonomiye işaret eden Houte, bankanın Eylül ayında aksiyon almamasının oldukça zor olduğunu belirtti. Bu konuyla ilgili olarak Draghi’nin açıklamalarını hatırlattı.

Bilindiği gibi Draghi, Portekiz’de kaydettiği açıklamalarında makro ekonomide herhangi bir değişiklik olmadığını söylemiş, para politikası toplantısında ise makro ekonominin kötü bir hal aldığını belirten ifadeler kullanmıştı. Houte ayrıca, görüş birliğinden ziyade görüşlerin birbirine yakın olması gerektiğini söyleyen Draghi’nin bu ifadelerinin altını çizdi.

Buradan hareketle AMB yetkilileri arasında ne yapılacağı konusunda bir görüş birliği olmadığını anımsattı. Bu kapsamda Eylül’de birtakım hareketlilik yaşanacağına dair olasılığın arttığını düşünüyor.

Eylül'de Birtakım Hareketlilik YaşanacakHoute ayrıca AMB’nin Eylül ayında mevduat faiz oranlarında 20 baz puanlık bir indirime gitmesinin muhtemel olduğunu düşünüyor. Buna ek olarak 10-20 milyar Euro’luk bir varlık alım programı da söz konusu olabilir.

Diğer taraftan konuyla ilgili bir başka açıklama da Berenberg Ekonomisti Florian Hense’den geldi. Bankanın tahminlere fırsat vermediğini söyleyen Hense, Houte’in görüşlerine paralel olarak Eylül’de mevduat faiz oranlarındaki indirim ile varlık alımlarına ilişkin geniş çaplı bir politika paketi beklediğini belirtti.

Eylül’de bankadan indirim beklentisinin %80 olduğunu da sözlerine ekleyen Hense, bu oranın 10 baz puan olacağını umarken, 40 milyar dolarlık bir varlık alım programı da öngördü. Yakın zamanda bankanın indirime gidip gitmeyeceği konusunda görüşlerini bildiren Hense, bankanın iletişim dilinde değişikliğe gideceğini önceden söylemişti.

Bununla birlikte Hense AMB Başkanlık koltuğu için Christine Lagarde’nin aday gösterilmesinin bankanın acil olarak harekete geçme ihtiyacını azalttığını söylemişti. Lagarde ise dün, bankanın Yönetim Konseyi tarafından bir itiraz almamış ve adaylık için onay almıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu