Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong’un Turist Gelişleri ve Perakende Satışları Kasım’da İyileşmeyecek

Hong Kong’un turist gelişleri ve perakende satış rakamlarının Kasım’da Ekim'den daha iyi olmasının muhtemel görünmediği söylendi.
Hong Kong’un Turist Gelişleri ve Perakende Satışları Kasım’da İyileşmeyecek
Yorum

Capital Economics’in Çin ekonomisti olan Martin Rasmussen, Hong Kong’un turist gelişleri ve perakende satış rakamlarının Ekim’deki kasvetli durumunun ardından Kasım’da daha iyi olmasının muhtemel görünmediğini söyledi.

“Perakende satışları ve turist gelişi rakamlarının, o dönemde gerçekleşen protesto ve şiddette ne kadar artış yaşandığı göz önüne alındığında, Kasım ayında daha iyi olacağını hayal etmek çok zor” dedi.

1997 yılında Çin yönetimine geri dönen eski bir İngiliz kolonisi olan Hong Kong, Haziran ayından bu yana geniş protestolarla sarsılmıştı.

Hong Kong Haziran Protesto Sarsılıyor Protestolar ilk etapta suçluların anakara Çin’e iadesini sağlayacak bir tasarı ile başlamış, sonrasında ise devasa bir hükümet karşıtı harekete dönüşmüştü. Hong Kong hükümeti verilerine göre Ekim ayında perakende satışlar bir yıl önceye kıyasla yüzde 24.3 gerilerken, şehir hükümeti çöküşün kayıtlardaki en kötüsü olduğunu bildirdi.

Hong Kong Turizm Kurulu’na göre turist gelişleri de Ekim ayında bir önceki yıla göre yüzde 43.7 gerileyerek 3.31 milyona düştü.

Hong Kong’un Turist Gelişleri Ekim Düştü Bu, Eylül ayındaki yüzde 34.2 oranındaki düşüşten daha keskin bir düşüş oldu. Anakara Çinli ziyaretçiler de Ekim ayında bir yıl önce yüzde 45.9 oranında düşüş gösterdi. Verilere atıfta bulunan Rasmussen; “Hong Kong’un durumuyla ilgili olarak anakaranın devlet medyasındaki büyük yükseliş göz önüne alındığında Çinli turistlerin yakın zamanda şehirde tekrar hoş karşılandıklarını düşüneceklerini sanmıyoruz” dedi.

Hong Kong hükümetinin kentin ekonomisini desteklemek için teşvik edici davranmasından bahseden Rasmussen, yine de Hong Kong dolarının ABD dolarına sabitlendiğini belirtti. Rasmussen, bunun hükümete para koşullarını düzeltmesi için çok az alan bıraktığını dile getirdi. Yine de ekonomiyi artırmak için mali harcamaları artırabileceklerini söyledi. Bu noktada ABD Başkanı Donald Trump’ın Hong Kong protestocularını destekleyen iki yasayı onayladığı hatırlatıldı.

Çin daha sonra ABD’nin Hong Kong’a askeri ziyaretlerini askıya aldı ve birçok ABD’li hükümet dışı kuruluşu yaptırım uyguladı. Rasmussen bu gelişmenin olumlu tarafını Pekin’in hareketin serpintilerini ve bunun ticaret görüşmelerine dahil edilmesini önlemek gibi görünmesi olarak açıkladı ki ABD ile Çin arasındaki ilişkiler için olumlu olduğunu savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu