Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong Karışıklığı 5 Milyar Dolar Sermaye Çıkışına Yol Açtı

Bank Of England, Hong Kong'daki huzursuzluğun Nisan ayından bu yana Asya finans merkezindeki yatırım fonlarından 5 milyar dolar değerinde sermaye çıkışına yol açtığını söyledi.
Hong Kong Karışıklığı 5 Milyar Dolar Sermaye Çıkışına Yol Açtı
Yorum

İngiltere Merkez Bankası, Hong Kong’daki karışıklığın Nisan ayından bu yana Asya finans merkezindeki yatırım fonlarından 5 milyar dolar değerinde sermaye çıkışına yol açtığını söyledi.

Bankanın Pazartesi günü yayımlanan Mali İstikrar Raporu’na göre bölgenin GSYİH’sinin yaklaşık yüzde 1.25’ini oluşturan sermaye çıkışı, kentin hükümeti suçlunun anakara Çin’e iadesine izin verecek tasarısının ardından başladı.

Tasarıya karşı protestolar yoğunlaştıkça ve şiddetli çatışmalara yol açtıkça, perakende satışlar düşmüş ve şehir 10 yıl içindeki ilk resesyonuna girmişti.

Hong Kong Resesyon GirdiRapor da yaşananlara atıfta bulunarak; “Hong Kong’un büyük bir finans merkezi pozisyonunu göz önüne alındığında, bu siyasi gerilimler risk teşkil ediyor” dedi. Sonuçta İngiltere Merkez Bankası, Hong Kong’u yakından takip ediyor çünkü HSBC ve Standard Chartered gibi İngiltere bankaları, aynı zamanda Hong Kong’un önde gelen bankaları konumunda.

Bankalar, BoE’nin stres testini geçti ki test, Hong Kong’un GSYİH’sinde yüzde 8’lik bir düşüş ve emlak fiyatlarında yarıdan fazla bir düşüşü model almıştı.

İngiltere Merkez Bankası Hong Kong Sermaye Çıkışı Goldman Sachs‘taki analistler de Ekim ayında, Haziran ve Ağustos ayları arasında Hong Kong’dan Singapur’a yaklaşık 4 milyar dolarlık mevduat akabileceğini söylemişlerdi. Bununla birlikte, Çin yönetimindeki bölgedeki merkez bankası olan Hong Kong Para Otoritesi, defalarca şehirden önemli miktarda sermaye çıkışının olmadığını öne sürdü.

JP Morgan ise Kasım ayında Singapur bankaları içine akan döviz mevduatlarının son aylarda oldukça sert yükseldiğini belirtmişti. Aylardır devam eden protestolar kentin statüsüne ve güvenilirliğine zarar verirken, JP Morgan’dan Harsh Modi ise Hong Kong’dan Singapur’a kayma olduğunun kesin olmadığını ama gözle görülür bir yükselişin bulunduğunu dile getirdi.

“Önemli olan Asya’daki hangi finans merkezinin, sermayenin uluslararası ikametgahı olduğu. Bu Hong Kong mu Singapur mu? Benim açımdan, sanki daha çok Singapur gibi görünüyor. Şu an gördüğümüzden çıkan akış daha çok Singapur’un lehine görünüyor.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu