Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong, Protestolara Yol Açan Tasarıyı Resmen Geri Çekti

Hong Kong hükümeti, zamanla devasa bir demokrasi hareketine dönüşen iade tasarısını resmen geri çektiğini açıkladı. İşte detaylar;
Hong Kong, Protestolara Yol Açan Tasarıyı Resmen Geri Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Aylardır devam eden ve Çin özerk bölgesini hem sosyal hem de ekonomik açıdan olumsuz etkileyen protestolara yol açan tasarının geri çekildiği açıklandı. Hong Kong Güvenlik Bakanı John Lee kentin yasama meclisine; “Şimdi resmi olarak tasarının geri çekildiğini ilan ediyorum” dedi.

Demokrasi yanlısı milletvekilleri onu hemen sorgulamaya çalışsalar da John Lee, yanıt vermeyi reddetti ve meclis başkanı kuralların tartışmaya izin vermediğini söyledi. Tasarının resmen geri çekilmesi, Hong Kong zanlısı Chan Tong-kai’nin salıverilmesiyle gölgelendi.

Para aklama davası nedeniyle 18 aylık hapis cezasını tamamlayan Chan Tong-kai, hamile kız arkadaşı Poon Hiu-wing’i öldürdüğü Tayvan’da yetkililere teslim olmak istediğini söyledi.

Chan Tong-kai Tayvan Teslim Olmak İstiyor 20 yaşındaki Chan Tong-kai, kız arkadaşının cesedinin bulunmasından önce yurdu olan Hong Kong’a dönmüş ve Hong Kong ile Tayvan arasında suçlunun iadesi anlaşması olmadığından cinayet suçundan arandığı ülkeye gönderilememişti. Bunun yerine, Poon‘un hesaplarına eriştikten sonra Hong Kong’da kara para aklama ile yargılandı ve 29 ay hapis cezasına çarptırılarak 18 ay içeride kaldı.

Chan’in davası, Hong Kong hükümeti tarafından iade tasarısının neden gerekli olduğuna dair en önemli örnek olarak gösterildi.

Hong Kong Tasarıyı Resmen Geri ÇektiDolayısıyla geri çekme hamlesi, Chan Tong-kai davasındaki gelişmelerle gölgelendi. Chan Tong-kai, yaptığı “en büyük hata”nın sonuçlarını kabul etmek için Tayvan’a geri dönmek istediğini söyledi.

Sanık serbest kaldıktan sonra Tayvan’a teslim olmak istediğini söylerken, Tayvan da Salı günü Chan’ı yargılanmak üzere adaya geri getirmek için bir heyet göndermeye istekli olduğunu açıkladı. Ancak Hong Kong teklifi reddederek şüphelinin kendisini teslim etmek için Tayvan’a refakatsiz bir şekilde uçmasına izin verilmesi gerektiğini bildirdi. Protestoların ölçeğinin ve şiddetinin giderek artması üzerine Lam, Temmuz ayında tasarının askıya alındığını açıklamış, gösterilerin şiddetlenmesiyle 4 Eylül’de tasarının iptal edildiğini duyurmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu