Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan’ın Vergi İndiriminin Gerçek Etkisine İlişkin Sorular Devam Ediyor

Ekonomist Vishnu Varathan, Hindistan’ın beklenmedik vergi indiriminin hükümetin gelir kaybını nasıl telafi edeceği konusunda sorular doğurduğunu söyledi. İşte ayrıntılar;
Hindistan’ın Vergi İndiriminin Gerçek Etkisine İlişkin Sorular Devam Ediyor
Yorum

Mizuho Bank’tan Vishnu Varathan, Hindistan’ın sürpriz vergi indiriminin hükümetin kayıp gelirleri nasıl telafi edeceği konusunda sorular doğurduğunu söyledi.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman Cuma günü yaptığı açıklamada yerel işletmelere uygulanan kurumlar vergisinin %30 seviyesinden efektif olarak %22’ye düşürüldüğünü bildirmişti.

Ekonomistlerse Hindistan hükümetinin tahmini kayıp gelir vergisinin 1.45 trilyon Hint rupisi seviyesine ulaşacağını öngörüyorlardı.

Hindistan’ın Kayıp Gelir Vergisi Bu da Hindistan GSYİH’sinin yaklaşık yüzde 0.7’si anlamına geliyordu. Vishnu Varathan, Hindistan Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan rakamların bir boşluğun var olduğu sonucunu kabullenmekte “son derece adil” olduğunu söyledi. Bununla birlikte görmezden gelinen aşikar gerçeğin vergi gelirindeki bu kayıp için devam eden dengelemenin nereden geleceği olduğunu belirtti. “Bu, vergi indirimleri hakkındaki tüm duyuruda cevapsız bırakılan soru” dedi.

Nihayetinde vergi indirimi duyurusu Hindistan Başbakanı Narendra Modi hükümetinin, ülkenin yavaşlayan ekonomisini teşvik etme çalışmaları arasında geldi.

Hindistan’ın Vergi İndirimi Ekonomist Yorumları Haziran ayının sonunda Hindistan, GSYH büyüme oranının altı çeyrek için düştüğünü görmüştü. Moody’s Investors Service analistleri de Cuma günü bir notlarında; “Kurumlar vergisi indiriminin büyümeyi canlandırmasını beklemiyoruz çünkü daha güçlü vergi yüzdürme kuvveti gelir kaybını telafi ediyor” dedi.

Ayrıca düşüşün Hindistan’ın kurumlar vergisini Asya’daki meslektaşlarına yaklaştırırken ve iş ortamı ile rekabetçiliği desteklerken, kırsal finansal stres, zayıf kurumsal duyarlılık, finansal sektördeki yavaş kredi akışı da dahil yakın vadeli büyümenin önünde hala dalgalanmaların olduğu vurgulandı. Ancak bu görüş, Standard Chartered’ın Küresel Baş Ekonomisti David Mann’ın görüşüne aykırıydı ki Mann, Hindistan hükümetinin hamlelerinin çalışabileceğini savundu.

Bu arada Hindistan’ın birleştirme hamlesiyle kamu sektörü bankalarının sayısı da 12’ye düşürüldü. Hindistan’ın birleştirme hamlesinin ardındaki nedenlerse büyüyen borç altında çabalayan sektörü güçlendirmek, ekonomik büyümeyi canlandırmak ve borç vermeyi artırmak olarak açıklanmıştı. Ayriyeten Hindistan’ın 1.8 trilyon rupilik ihtiyat akçesi de ekonomiyi canlandırma hamlelerinden biri olarak gelmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu