Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Merkez Bankası Ekonomiyi Desteklemek için Politika Faizini Düşürdü!

Hindistan Merkez Bankası, beklentilerle uyumlu olarak politika faizini 25 baz puan düşürdüğünü açıkladı. Detaylar şöyle;
Hindistan Merkez Bankası Ekonomiyi Desteklemek için Politika Faizini Düşürdü!
Yorum

Hindistan Merkez Bankası, ekonomiyi destekleme yönündeki yaygın beklentilerle doğru orantılı olarak Perşembe günü gösterge faiz oranını 25 baz puan düşürdü ve para politikası duruşunu da bastırılmış enflasyona rağmen nötr bıraktı. Altı üyeli Para Politikası Komitesi, geçen hafta Reuters’ın anket yaptığı 67 analistin 57’sinin tahmin ettiği gibi politika faizini yüzde 6.25’ten yüzde 6’ya düşürdü. Ters repo oranı da yüzde 5.75’e düşürüldü.

Para Politikası Komitesi’nin dört üyesi 25 baz puanlık indirim için oy kullanırken, ikisi oranların değişmemesini istedi. Ayrıca beş tanesi politika duruşunun nötr kalmasını isterken bir üyenin diğerleriyle aynı fikirde olmadığı bildirildi. Şubat’ta yeni başkanı önderliğinde gittiği faiz indirimiyle şaşırtan Hindistan Merkez Bankası, bugün küresel cephedeki dalgalanmalar nedeniyle iç büyümeyi artırma gereğini vurguladı.

Ayriyeten RBI, durgun kalan özel yatırımlara destek vererek yurt içi büyüme dürtülerinin güçlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Hindistan Merkez Bankası Durgun Yatırım Destekleyecek Bu noktada düşük performans gösteren ekonominin, Başbakan Narendra Modi’nin genel seçimlerde ikinci kez seçilme ihtimalini azaltabileceği yönündeki uzman yorumları akla geldi. Hindistan Merkez Bankası, perakende enflasyonunun Ocak-Mart 2020’ye kadar yüzde 3.8 olacağını öngörse de gıda ve yakıt fiyatlarının aniden yükselmesi veya mali açıkların hedefleri aşması durumunda fiyat baskısı için yukarı yönlü riskler ortaya çıkabileceği konusunda da uyardı.

Yıllık tüketici enflasyonu Şubat ayında gıda fiyatlarında 5 ay süren deflasyonun ardından sadece yüzde 2.57 seviyesindeydi.

Hindistan Merkez Bankası Politika Faizini Düşürdü Öte yandan RBI, 2019-2020 Nisan-Mart mali yılı için ekonomik büyüme tahminini Şubat tahminindeki yüzde 7.4’ten yüzde 7.2 seviyesine düşürdüğünü açıkladı. Durgun özel yatırım ve zayıflayan kırsal ekonomi Hindistan’ın ekonomik büyümesini Aralık ayında beş çeyreğin en yavaş seviyesine çekerek yüzde 6.6’ya geriletmiş, işsizlik oranı ise onlarca yılın en yüksek seviyelerine ulaşmıştı.

RBI ayrı bir para politikası raporunda da mali bir kayma olması durumunda bunun özel yatırımları ve potansiyel üretimi etkileyebileceğini, yüksek enflasyona yol açabileceğini dile getirdi. Hindistan’ın finansal piyasaları ise politika kararından sonra çok az değişiklik gösterdi. 10 yıllık gösterge tahvil getirisi yüzde 7.37’den yüzde 7.46’ya yükselirken Hin rupisi dolar karşısında hafif yükseliş gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu