Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan GSYİH’si için Yeni Bir Revizyon, %6,4 Düşüşe İşaret Etti

Hindistan merkezli Care Ratings, önceki tahminini gözden geçirerek Hindistan GSYİH’si için aşağı yönlü revizyon yaptı. Düşürülen tahmine ilişkin raporun detayları aşağıda;
Hindistan GSYİH’si için Yeni Bir Revizyon, %6,4 Düşüşe İşaret Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Pandemi şokundan en kötü etkilenen ülkelerden bir olan ve büyüme tahmini birçok kurum tarafından aşağıya revize edilen Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisi, yine benzer bir haberle gündeme geldi.

Keza dünyanın ikinci en büyük nüfusuna sahip olan Hindistan, gelir düzeyi düşük hanehalkı ve kısıtlamaların kaldırılmasıyla artan vakalarıyla endişeleri artırıyor.

Öyle ki hükümet, Yeni Delhi’de karton yataklardan oluşan 10 bin yataklı bir sahra hastanesi kurdu. Worldometers verilerine göre de ülkedeki vaka sayısı 606 bin 907’ye, ölüm bilançosu ise 17,860’a ulaştı.

Önceki tahminini gözden geçiren Care Ratings, aşağı yönlü revizyonunda Hindistan GSYİH’sinin 2021 mali yılında yüzde 6,4 oranında daralabileceğini belirtti.
Care Ratings Hindistan Daralma
Kaynak: Care Ratings

Geçtiğimiz hafta Hindistan ekonomisi için yüzde 5’lik daralma öngören S&P Global Ratings’in tahmininden daha karamsar olan Care Ratings, 2021 mali yılı için GSYİH tahminlerinin gelişen duruma ve ülkedeki iyileşmeye bağlı olarak eşsiz bir şekilde değişken olduklarını da belirtti.

Mayıs ayında kilitlenmenin ay sonuna kadar biteceği varsayımıyla %1,5-%1,6 oranında düşüş tahmin eden Care Ratings, söz konusu tahmininde iyileşme sürecinin kademeli olacağı ve ikinci yarının normale yakın olacak şekilde ayarlanacağını da varsaymış.

Fakat ülkenin Temmuz’a doğru birçok kısıtlama ile kilitlenmesi nedeniyle normalliğe dönüşün üçüncü çeyreğin ikinci kısmına yayılacağı, daha çok dördüncü çeyrekte olacağı belirtildi.

Care Ratings; “şu andaki varsayım, ekonomik sektörlerin 2/3’ünün üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50-70 kapasitede faaliyet göstereceği ve hatta bilançonun bu yıl bu duruma dahi ulaşamayabileceği yönünde” dedi. Özellikle otelcilik, turizm, eğlence, seyahat gibi hizmetlerin normale yakın bir yerde seyretmesinin çok daha uzun zaman alacağını belirtti.

Sonuçta yüzde 6,4’lük daralma tahmini bazılarına göre iyimser, bazılarına göreyse çok daha sert kaldı.
Hindistan Tam Yıl GSYİH %5 Düşüş
Kaynak: Trading Economics

Örneğin yüzde 5,3’lük tahminde bulunan ve bunun Hindistan tarihindeki en kötü GSYİH düşüşü olacağını belirten India Ratings and Research, önceki en büyük daralmanın 1980 mali yılında kaydedilen yüzde 5,2’lik daralma olduğunu vurgulamıştı.

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi Hindistan’ın beklenen daralmasının, tarihindeki altıncı daralma olacağını da eklemişti. ADB ise Haziran ayında yayımladığı tahmininde, Hindistan için yüzde 4’lük düşüş öne sürmüştü. Bankanın, Nisan’daki tahmini ise yüzde 4 büyüme yönündeydi.

Eski Hindistan Maliye Bakanı Subhash Chandra Garg ise çok daha karamsar bir tablo çizerek GSYİH’nin 2020-2021 mali yılında yüzde 10 daralacağını tahmin etmişti. Asya ekonomisinin iyileşmesinin birkaç yılı bulacağını belirten IMF ise Haziran raporunda Hindistan için yüzde 4,5 düşüş öngördü. 2021’deki toparlanma tahmini ise yüzde 6 büyüme oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu