Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan GSYİH Büyümesi 2020-21 Döneminde Negatif Bölgede Kalacak

RBI Başkanı Shaktikanta Das, Hindistan'ın 2020-21'deki GSYİH büyümesinin negatif bölgede kalacağını söyledi. İşte ayrıntılar;
Hindistan GSYİH Büyümesi 2020-21 Döneminde Negatif Bölgede Kalacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Toplam vaka sayısı bakımından 11. sırada yer alan Hindistan, bugün faiz kararını açıkladı. Dünyanın geri kalanı gibi pandeminin getirdiği zorluklarla mücadele eden Güney Asya ülkesi, açıkladığı teşviklerin yanında bugün faiz oranını 40 baz puan düşürdü.

RBI’nın küçülen GSYİH’yi canlandırmak için oranları 2000 yılından bu yana en düşük seviyeye çekmesi yankı uyandırırken Başkan Shaktikanta Das, televizyonda yayımlanan konuşmasında karamsar açıklamalarda bulundu.

Küresel ekonominin durgunluğa doğru gittiğini söyleyen Shaktikanta Das, Hindistan’ın GSYİH büyümesinin pandemi nedeniyle 2020-2021 döneminde negatif bölgede olacağını bildirdi.

Financial Express’de yer alan bilgilere göre RBI Başkanı ayrıca enflasyon görünümünün oldukça belirsiz olduğunu da sözlerine ekledi.

Yurt içi ekonomik faaliyetin iki aylık kilitlenmeden ciddi derecede etkilendiğini kaydederek Hindistan’ın sanayi üretiminin yüzde 60’ını oluşturan ilk altı sanayileşmiş eyaletin büyük ölçüde kırmızı ve turuncu bölgelerde olduğunu aktardı. Yüksek frekanslı göstergelerin talepte çöküşe işaret ettiğini ve elektrik ile petrol üretimi için talepte bir düşüş olduğunu dile getirdi.

Tüm bunların yanında RBI Başkanı, en büyük darbenin iç talebin yüzde 60’ını oluşturan özel tüketime olduğunu bildirdi.

Talepteki baskılar ve arz kesintisinin kombine etkisinin mevcut mali yılın ilk yarısında ekonomik faaliyeti düşüreceğini belirterek şöyle konuştu:

“2020-21’deki GSYİH büyümesinin, mali yılın ikinci yarısında büyüme dürtülerinde bir miktar artışla negatif bölgede kalacağı tahmin ediliyor.”

Öte yandan hem hükümet hem de RBI tarafından üstlenilen mali, parasal ve idari önlemlerin kombinasyonunun, 2020-21’in ikinci yarısında ekonomik faaliyetlerin kademeli olarak canlanması için koşullar yaratacağını savundu. Başkan Das, veri toplamadaki zorluk nedeniyle büyüme tahmininin zor hale geldiğini de ekledi.

Hindistan Son Daralma 1979
Kaynak: World Bank

Mayıs sonunda Ulusal İstatistik Ofisi’nin (NSO) ulusal gelirle ilgili yayınının, hem büyüklük hem de yön açısından GSYİH büyümesinin daha spesifik projeksiyonlarının yapılmasını sağlayarak daha fazla netlik sağlayacağını da dile getirdi. Gelirlerin pandemi ortasında ekonomik faaliyetteki yavaşlamadan etkilendiğini anlatan Das, birçok şeyin Covid-19 eğrisinin performansına bağlı olacağını söyledi.

Diğer tarafta RBI Başkanı Das’ın bugünkü sürpriz açıklamasından çok önce Hindistan için görünümlerini halihazırda düşüren birçok kurumun olduğu biliniyordu. ET’nin haberine göre Goldman Sachs, ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 45’lik bir daralmaya doğru ilerlediğini söylemişti.

Ayrıca Fitch Solutions’un göründüğünden daha küçük olduğunu söylediği Modi’nin 265 milyar dolarlık paketinin hızlı bir etkisi olmayacağını belirterek mali yıl için yüzde 5’lik daralma tahmininde bulundu. Diğer tahminlerden bazıları ise şu şekilde:

  • Bernstein: FY21 için tahmini %-7 ve Modi’nin paketinin tüketim ve üretim için önemli bir destek sağlamadığını belirtti.
  • ICRA: Yüzde 5 daralma gören ICRA, Modi’nin paketinin minimum ara için maksimum patlama hedeflediğini belirtti.
  • SBI: Paketin kısa vadede tüketimi artırmak için fazla bir şey yapmadığını söyleyerek yüzde 4,7 daralma tahmininde bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu