Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Ekonomisinde Toparlanma Beklenenden Yavaş Olacak

Beklentilerden kötü gelen Haziran çeyreği Hindistan GSYİH’si hakkında görüş bildiren uzmanlar, toparlanmanın daha uzun süreceğini ve daha fazla teşvikin gerektiğini savundu.
Hindistan Ekonomisinde Toparlanma Beklenenden Yavaş Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün açıkladığı Nisan-Haziran çeyreğine ilişkin ekonomik verilerle yankı uyandıran Hindistan’ın GSYİH’si yüzde 23,9’luk düşüş kaydetmişti. Beklentilerden yüksek gelen daralma 40 yıldan uzun süredir en kötü GSYİH verisi oldu.

Reuters anketi dünyanın en büyük beşinci ekonomisindeki gayri safi yurtiçi hasılanın, bir önceki çeyrekteki yüzde 3,1’lik büyümeye kıyasla, Haziran çeyreğinde yüzde 18,3 daralacağını tahmin etmişti.

Bloomberg anketi ise verilerin bir yıl öncesine göre Haziran çeyreğinde GSYİH’de yüzde 19,2 düşüş göstermesini bekliyorlardı.Hal böyleyken uzmanlar Hindistan’ın ekonomik büyümesindeki toparlanmanın önceki beklentilerden daha yavaş olacağını söyledi.

Economic Times’ın haberine göre IIFL Securities’den Abhimanyu Soat, rakamların açıkça ekonomik iyileşme beklentilerinin sanılandan daha yavaş olduğunu gösterdiğini söyledi.

“Ancak bu bir sonradan anlama görüşü olduğu için piyasalar üzerindeki etki uzun vadeli olmayabilir. Ayrıca mali ve likidite teşviki beklenebilir” ifadelerini ekledi. Ekonomist Rajani Sinha ise şöyle görüş bildirdi:

“GSYİH’nın ilk çeyreğindeki keskin düşüş, bu çeyreğin ilk iki ayında ekonominin yaklaşık yüzde 70-80’inin durma noktasına geldiği göz önüne alındığında beklenen sınırlarda. Son birkaç ayda ekonominin kilidinin kaldırılmasıyla birlikte, çoğu ekonomik parametre bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 70-90 düzeyine yükseldi. Bununla birlikte, sürdürülebilir bir iyileşme, virüsün yayılmasını kontrol altına almak için geçen süreye bağlı olacaktır. Ekonominin toparlanması için tüketici duyarlılığı ve tüketici harcamalarının iyileşmesi çok önemlidir.”

Başka bir ekonomist olan Suvodeep Rakshit, Haziran çeyreğindeki büyümenin piyasaların beklentisinden çok daha düşük olduğunu vurguladı.
Hindistan GSYİH
Kaynak: NSO

“Baskı, ekonomideki çukurun beklenenden çok daha düşük olduğunu ve toparlanmanın muhtemelen daha uzun süreceğini gösteriyor. Hükümetin seçimi, tüketimin mi yoksa yatırım tarafının mı itilmesi gerektiğine bağlı olacak. Sınırlı mali alan ve daha dayanıklı büyümeyi teşvik etme ihtiyacı göz önüne alındığında, büyümedeki toparlanma kademeli olacak ve muhtemelen 2022 mali yılının ilk yarısına kadar devam edecek.”

Reliance Securities Başkanı Arjun Yash Mahajan, Haziran çeyreği baskısının piyasalarda halihazırda fiyatlandırıldığını, bakılması gerekenin 2021 mali yılının ikinci çeyreği olduğunu söyledi. Bunun da negatif bölgede olması ve Haziran çeyreği GSYİH’sine benzemesi durumunda bir düzeltme görülebileceğini bildirdi.

Emkay Wealth Management Araştırma Başkanı Joseph Thomas, hükümetin mali durumu daha fazla eyleme geçmek için fazla alana izin vermemesine rağmen ister özel tüketim ister sermaye oluşumu olsun, rakamların oldukça negatif olduğunu ve hükümetin daha fazla harekete geçmesini gerektirdiğini belirtti.

Kilit sektör rakamlarının da ekonominin durumu açısından farklı bir şey göstermediğini söyleyen Thomas, talep veya tüketime dayalı bir iyileşmenin ekonomi için çok önemli olduğunu ve bunun insanların harcanabilir gelirinin artırılmasına yönelik tedbirler gerektirebileceğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu