Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Haziran PMI Verisine Göre İngiltere Hizmet Sektöründe Güçlü Toparlanma Sürüyor

İngiltere’nin hizmet sektörü ikinci çeyreğin sonunda genişleme bölgesinde kaldı.
Haziran PMI Verisine Göre İngiltere Hizmet Sektöründe Güçlü Toparlanma Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit/CIPS İngiltere için nihai Hizmet ve Kompozit PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini açıkladı. Her iki okuma da ön tahminin üzerinde gerçekleşti.

Hizmet PMI 62,4, Kompozit PMI da 62,4’e yukarı yönlü revize edildi. Ön okumada Kompozit PMI Haziran 2021’de Mayıs rekorundan 61,7’ye düşmüştü. Hİzmet PMI, bir önceki aydaki 62,9’dan Haziran 2021’de 61,7’ye gerilemişti.

Hizmet PMI Haziran’da  Ekim 2013’ten Sonra İkinci En Güçlü Seviyesini Kaydetti

Hizmet PMI Haziran'da  Ekim 2013'ten Sonra İkinci En Güçlü Seviyesini Kaydetti
Kaynak: IHS Markit-CIPS

Nihai veriler hizmet faaliyetinde güçlü toparlanma sürerken maliyet enflasyonu Haziran ayında rekor seviyeye ulaştığını gösterdi.

İş aktivitesi büyümesi, Mayıs’ta kaydedilen 24 yılın yüksek seviyesinden hafif gerilerken birikmiş iş kayıtları rekor artış kaydetti. Bununla birlikte girdi maliyeti ve fiyatlara yüklenen enflasyon, rekor seviyelere ulaştı.

Hizmet sektöründeki toparlanmanın sürmesi; daha gevşek pandemi kısıtlamalarının bastırılmış talebi serbest bırakmasıyla yönlendirildi. Satış büyümesi, Mayıs ayının son zirvesinden hafif gerilese de kapasite kısıtlamaları ve personel sıkıntısı, birçok hizmet sağlayıcının yeni siparişlere yetişmekte zorlandığını ortaya serdi.

Birikmiş işler rekor kırarken Haziran’da hizmet ekonomisinde açık kadroların doldurulmasındaki zorluklara vurgu yapıldı.

Tedarikçiler arasındaki personel sıkıntısı ve gecikmeler, Haziran ayında büyüme üzerinde açık ara en çok belirtilen engeller oldu. Uluslararası seyahat kısıtlamaları da endişe kaynakları arasında ilk sıralarda yer aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu