Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güven Endeksi Şubat’ta Tüm Sektörlerde Düştü

TÜİK, Şubat ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı. Hizmet, perakende ve inşaat sektörünün tümünde güven düştü. Detaylar haberde;
Güven Endeksi Şubat’ta Tüm Sektörlerde Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yılın ikinci ilişkin sektörel güven endekslerini açıkladı. Güven endeksi hizmet, perakende ticaret ve inşaat olmak üzere tüm sektörlerde düştü.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Şubat ayında bir önceki aya göre en sert yüzde 3,8’le perakende ticarette düştü. Hizmet sektöründe yüzde 1,2 azalma olurken inşaat sektöründe yüzde 3,3 azaldı.

Güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilmekte, endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini göstermektedir.

Güven Endeksi Şubat
KAYNAK: TÜİK

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksi 121,4’e geriledi. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep ile gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere talep beklentisi de azaldı.

Perakende ticarette son 3 aylık dönemde iş hacmi-satışlar, mevcut mal stok seviyesi ve gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi-satış beklentisi geriledi. Yine de rakamlar 100 üzerinde kaldı.

İnşaat sektörü güven endeksinde ise değerler 100 altına inerek kötümserliği ortaya serdi.

Güven Endeksi Ocak’ta İnşaatta Düşmüştü

Ocak’ta güven endeksi hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde yükselirken inşaat sektöründe düşmüştü. Aralık ayına göre hizmet sektöründe yüzde 1,2 ve perakende ticaret sektöründe yüzde 2,5 artış olmuştu. İnşaat sektöründe ise yüzde 5,0 oranında azalmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu