Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Milletvekili Güney Afrika’daki HSBC, Stanchart ve Baroda’yı Yolsuzlukla Suçluyor

İngiliz milletvekili, eski devlet başkanı Jacob Zuma'nın yol açtığı yolsuzluğun bankalar ve şirketler tarafından sağlandığını söyledi.
İngiliz Milletvekili Güney Afrika’daki HSBC, Stanchart ve Baroda’yı Yolsuzlukla Suçluyor
Yorum

İngiliz milletvekili Peter Hain Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Güney Afrika’nın eski devlet başkanı Jacob Zuma’nın yol açtığı yolsuzluğun, şimdi aklamak için yardım ettikleri ganimetleri geri kazanmaları gereken uluslararası bankalar, şirketler ve hükümetler tarafından sağlandığını söyledi.

Devletin Yakalama İddiaları Üzerine Adli Soruçturma Komisyonu’na sunduğu açıklamada Hain; HSBC, Standard Chartered ve Hindistan bankası Baroda ile üst düzey yöneticileri, Güney Afrika’nın Zuma yönetimindeki hazinesinin yağmalanmasında doğrudan suçlu olduğunu ifade etti.

Hain, kanıt vermeye davet edildi. Çünkü 2017’de parlamento imtiyazı altında araştırmakta olduğu birkaç şirketi zaten seçmişti. HSBC, komisyonun soruşturmasını tamamen desteklediğini söyledi. Standard Chartered ve Baroda Bankası ise henüz suçlamalarla ilgili konuşmadı.

Hain, “Elbette, bankalar dahil ilgilenen şirketler para kazanıyorladı diye devam ettiler. Gupta ailesi, bu yasa dışı serveti, şirketler ve bankalar olmadan küçük yardımcıları olmadan toplayamazdı,” dedi.

Yolsuzluk iddiaları nedeniyle geçen yıl devlet başkanı görevinden alınan Zuma, adli soruşturma ile karşı karşıya bulunuyor. İş birliği yapmayı kabul etti, ancak soruşturmayı önyargılı olarak reddetti. Özetinin bir kısmı, Gupta Ailesi’nin Zuma’yı siyasi atama ve devlet sözleşmeleri üzerinde etkilediği yönündeki suçlamaları incelemektedir.

İş Birliği Yapmaya Davet

İş Birliği Yapmaya DavetBir İşçi partili ve eski Apartheid karşıtı eylemci olan Hain; bankaları, küresel şirketleri ve yabancı hükümetleri daha iyi iş birliği yapmaya çağırdı. Böylece katılanların hepsi adalete teslim edildi.

Hain, bir dizi uluslararası bankanın Gupta Ailesi’nin fonlarının kaynağını kapatmasına yardım ettiğini, banka hesaplarını açmalarını ve sürdürmelerini sağlayarak, yolsuzluğa dahil olma iddiaları halka açık hale geldikten sonra ve ayrıca yasa dışı fonları bu hesaplara aktarmalarına izin verdiklerini söyledi.

“Uyarı işaretleri vardı ve çok az şey yaptılar,” diyen Hain, bankalardan söz etti. Ek olarak bankaları meclis olarak belirledikten sonra suçluluk duygusuyla sorgulamaya çalıştıklarını, müvekkillerin gizliliğini öne sürerek büyük bir isteksizlik bulduklarını belirtti. Hain, uluslararası bankalar, HSBC, Standard Chartered ve Baroda Bankası’nın bu ilkenin ardında gizlendiklerini ifade etti.

Küresel finansmanın yolsuzluk, sahtekarlık ve kara para aklamanın kolaylaştırılmasındaki rolü, son 10 yılda artan bir inceleme altına girmiştir. Ancak finansal suça karşı mücadele çoğunlukla etkili bir şekilde iş birliği yapamayan ulusal makamlarca ele alınmaktadır.

Önerileri arasında şirketlerin lehdar sahiplerinin çevresindeki şeffaflığı artırmak yer alıyor. Ayrıca bankaların kara para aklama karşıtı yasalara uymalarını sağlamak için yürüttükleri durum tespiti için daha iyi programlar sunmakta ve  bunu yapamayan bireyler ile kuruluşlar için daha sert cezalar sunmaktadır.

Bir HSBC sözcüsü, bankanın Gupta Ailesi ile ilgili bireylerle olası bağlantıları aramaya devam edeceğini söyledi ve şirketler yeni bilgilerin ortaya çıkması gerekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu