Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İktisatçılara Göre Göstergeler İyi Ama ABD’nin Durgunluktan Kaçınması Gerekiyor

ABD'de tahvil getirilerinin tersine çevrilmesiyle birlikte resesyon yorumları yapılırken, iktisatçılardan bu ile ilgili uyarılar geldi.
İktisatçılara Göre Göstergeler İyi Ama ABD’nin Durgunluktan Kaçınması Gerekiyor
Yorum

ABD ve küresel ekonomi, 2020’de durgunluktan kaçınmalıdır. Güçlü perakende satışları, potansiyel para politikasını hafifletme ve hizmet sektöründeki sağlamlığı yavaşlatan büyümeyi azaltması bekleniyor. Bazı önde gelen iktisatçılar bu konudaki görüşlerini dile getirdiler.

Geçen hafta küresel piyasalar için dalgalı bir hafta olurken, hisse senetlerinde önemli düşüşler görüldü. Tahvil piyasasında ise ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri, kısa bir süreliğine 2 yıllık getirinin altını gördü. Bu durum ise resesyon göstergesi olarak algılandı.

Alman ekonomisi daralırken, Euro Bölgesi GSYİH büyümesi ikinci çeyrekte yüzde 0,2’ye geriledi. Ekonomistlere göre; ekonomilerdeki temel faktörler, durgunluk korkularının devrilebileceğini gösteriyor.

Hafta sonu Alman Maliye Bakanı Olaf Scholz, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin bir durgunluk geldiğinde hükümetin tonunu değiştirerek mali tedbirler almaya istekli olacağını belirtti. Aynı zamanda Çin’in merkez bankası, bir ekonomiyi ticaret savaşının etkisinden kurtaracak bir faiz oranı reformu programı ilan etti.

ABD Tüketicileri Kurtarmaya Çalışıyor

ABD Tüketicileri Kurtarmaya ÇalışıyorTemmuz ayındaki güçlü perakende satış rakamları, ABD’deki tüketicilerin ekonomiyi artırmaya devam ettiğini, bunun da ABD ticaret anlaşmazlığının ticari güvene olan etkisini kısmen telafi ettiğini belirtti.

Satışlar, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 oranında artarken, Amerikan tüketicisinin ekonomiye can damarı sağlamadaki rolünü yineledi. Trump ise Pazar günü tüketicinin vergi indirimleri nedeniyle iyi durumda olduğunu ifade etti.

UBS Global CIO Mark Haefele tarafından yayımlanan bir notta, bunun ABD ekonomisinin durgunluktan kaçınması gerektiği inancını güçlendirdiğini söyledi. Ticaret savaşında artış olmadığını varsayarsak UBS, ABD ekonomisinin 2020’de art arda iki çeyrek için sözleşme yapma olasığını yalnızca yüzde 25 olarak belirledi.

Haefele, “Ancak ABD ekonomisinin tüketici tarafının gücüne rağmen ticari faaliyetlerin ABD büyümesini eğilimin altına çekmesini bekliyoruz ve FED’in daha önce beklediğimizden daha fazla faiz oranlarını indirmesini sağladık,” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte son veriler, fabrika üretiminin Temmuz ayında yüzde 0,4 oranında düştüğünü gösterirken, imalat üretimi son yedi ayın beşinde daralarak, Çin ve Almanya’nın dünya çapında daha geniş bir yaDahasvaşlamasını yansıttığını gösterdi.

Dahası, ticaret savaşına hızlı bir karar verilmesi muhtemel olmadığını öngören Haefele, iş yatırımının 2018’in ikinci yarısı için beklenen büyümeyi bekletmeyi geciktirerek küresel olarak basıtmaya devam edeceği anlamına geldiğini belirtti.

UBS, şimdi ABD’nin 2020’deki eğiliminin altında yüzde 1,8 civarında bir ekonomik büyüme bekliyor. Yayımlanan notta UBS, “Durgunluğun belirleyici olduğuna inanmıyoruz ve küresel hisse senetleri konusunda temkinli bir şekilde pozitif kalıyoruz. Şimdi daha uzun bir süre daha düşük oranlar bekliyoruz,” ifadelerine yer verdi.

UBS, FED’den Eylül, Aralık ve Mart aylarında 25 baz puanlık üç indirim daha yapmasını bekliyor.

Sağlam Temel Faktörler

Sağlam Temel FaktörlerHSBC Global Asset Management, hem Amerika’da hem de küresel olarak durgunluk riskini düşürdü ve çoklu varlık portföylerinde risk yanlısı bir duruş sergiledi.

Küresel ortak CIO Joseph Little, hisse senedi piyasalarının bu ay düşmesine rağmen iyi performans gösterdiğini vurguladı. Hisse senetleri ve nispeten pahalı tahviller arasındaki değerleme farkının artmaya devam ettiğine dikkat çeken Little, büyüme üzerindeki olumsuz riskler göz önüne alındığında daha temkinli ve kısa vadeli bir yaklaşımı savundu.

Little, “Küresel ekonomi zor bir durumda, ancak yatırımcı karamsarlığı abartılabilir. Büyüme görünümüne baktığımızda, ABD’nin faaliyetleri sağlam bir işgücü piyasası tarafından destekleniyor. Bu arada Euro bölgesi verilerindeki son zayıflık, temel olarak sanayi sektöründeki büyük gerilemeden kaynaklandı,” ifadelerini kullandı.

Burada bir geri dönüş olduğuna dair net bir gösterge bulunmamakla birlikte hizmetler sektörü, azalan endüstriyel performansın etkisini dengeleyerek sağlam kalmakta.

Ayrıca sessizleşen küresel enflasyon eğilimleri, para politikasının daha da gevşetilmesi için kapıyı açık tuttu. Little, beklenenlerin daha fazla FED faiz indirimi ve Avrupa Merkez Bankası’ndan bir teşvik paketinin yanı sıra maliye politikasının da giderek daha fazla oynayabileceğini belirtti.

Örneğin; İngiltere hükümeti büyük bir harcama ve vergi indirimi programına işaret ederken, Almanya şimdi ekonomisinin durmaya devam etmesi durumunda mali teşvik dağıtmaya hazır olduğunu belirtti.

Geçen hafta Avrupa genelinde tüm zamanların en düşük seviyelerine inen tahvil getirileri ile ilgili olarak Little, böyle düşük hükümet tahvil gerilerinde tersine dönmenin benzeri olmadığını söyledi. Little, “Ancak getiri eğrileri, önceki durgunluklardan önceki seviyelere ulaşmadan önce tersine çevrilmeli,” ifadelerini kullandı.

Tersine çevrilmiş bir getiri eğrisi genellikle resesyon göstergesi olarak kabul ediliyor. Kısa vadeli getiriler, daha uzun vadeli getirilerin üstüne çıktığında, kısa vadede borçlanma maliyetlerinin uzun vadeden daha fazla olduğunu göstermektedir.

Bu gibi durumlarda, işletmeler faaliyetlerini genişletmeyi daha pahalı bulabilirler. Tüketiciler ise borçlanmaktan kaçınır ve ekonomide daha az tüketici harcaması söz konusu olur. Bunların hepsi ise ekonomide bir daralmaya ve işsizliğin artmasına neden olur.

Hisse Senetleri 2020’de Tüm Zamanların En Yükseğini Görebilir

Hisse Senetleri 2020'de Tüm Zamanların En Yükseğini GörebilirABD verim eğrisinin önceki durgunluklarda tersine dönemsinin tarihsel önemine işaret etmekle birlikte J.P. Morgan hisse senedi stratejilerinin başı olan Mislav Matejka, şu anda bu tür olaylarla tutarsız olan çeşitli değişkenlerin altını çizdi.

Matejka, “Tipik olarak eğri inversiyonu, gerçek politika oranlarının çok yükseldiğinin bir işaretidir; borç verme koşulları sıkılaştırılıyor ve bankalar krediye erişimi kısıtlamaya başlıyor. Yüksek verimli kredi marjları daha da kötüleşiyor ve işgücü piyasası bozulmaya başladı,” ifadelerini kullandı.

Matejka, bu sefer yüksek verim spreadlerinin iyi davrandığını; ancak gerçek oranların sıfırın çok üstünde olmadığını ve taleplerin esnek kaldığını belirtti.

Ayrıca ABD ile dünyanın geri kalanı arasındaki getiri farkının, ABD getiri eğrisini etkileyen bir faktör olabileceğine yakın seviyelerde kaldığını da vurguladı.

Matejka, “Bir araya getirildiğinde eğri inversiyonu, ABD’nin durgunluğa girmek üzere olduğundan emin olmak yerine şu anki aşırı piyasa gerginliğinin, artan merkez bankalarının hareketliliğinin, çarpık tahvil sahipliliğinin ve getiri için küresel arayışın bir göstergesi olabilir,” dedi.

Bu nedenle J.P. Morgan, hisse senetlerinin 2020’nin ilk yarısında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkacağını tahmin etse de bu gelişme önümüzdeki yaz bu dönem için pazarın potansiyel bir zirvesini artırıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu