Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’da İstidam Beklenti Altı Düşerken 2021 Görünümü İyileşmedi

Fransa’da istihdam düşüşü 4Ç20’de kilitlemeye rağmen ılımlı kalırken bu iyi haber piyasanın kötüleşen görünümünü iyileştirmedi.
Fransa’da İstidam Beklenti Altı Düşerken 2021 Görünümü İyileşmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) tarafından açıklanan flash tahminlere göre ülkedeki tarım dışı istihdam dördüncü çeyrekte yüzde 0,2 azaldı. Eylül sonu ile Aralık 2020 sonu arasında, %0,2 veya 39.600 net iş kaybına uğrayarak 19,4 milyon oldu.

Nedeni, ikinci çeyrekteki yüzde 1,6 ya da 312 bin 400 iş artışla keskin toparlanmanın ardından yaşanan pandemiye ilişkin gelişmeler oldu. Geçici istihdam, art arda üçüncü çeyrekte güçlü bir şekilde toparlanmaya devam ederek yüzde 5,3 arttı, ancak kriz öncesi düzeyine geri dönmedi.

Koronavirüsün yarattığı ekonomik şok, Fransız özel sektörünün 2020 yılı içinde 360.500 kişiyi silmesine yol açarken bir yılda toplam özel istihdamda %1,8’lik düşüş oldu.
Fransa’da İstidam 4Ç20
Kaynak: INSEE

Kötü bir verinin içinden iyi haber çıkartan ekonomist Charlotte de Montpellier; “bu karmaşık ekonomik zamanlarda, yaşadığımız şokun istisnai boyutunu tanımlayacak üstünlüklerin eksikliği olduğunda, bazı veriler olumsuz bir rakama rağmen olumlu bir şekilde şaşırtabilir” dedi.

Bunun geçen hafta açıklanan Fransız GSYİH’si için geçerli olduğunu söyledi. Nitekim Fransa ekonomisi dördüncü çeyrekte çeyreklik bazda yüzde 4’lük düşüşe kıyasla yüzde 1,3 düşmüştü. Aynı olgunun bugünkü dördüncü çeyrek istihdam rakamlarında da görüldüğünü belirtti.

Ekonomist, dördüncü çeyrekte, Fransa’da istihdamın bir önceki çeyreğe göre sadece yüzde 0,2 düştüğünü dile getirdi.
Fransa 4Ç20 GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Bu düşüşün, 2020’nin ilk yarısında gözlemlenen düşüşlerden çok daha küçük olduğunun üzerini çizdi. İlk çeyrekte üç aylık bazda yüzde 2,5 ve ikinci çeyrekte yüzde 0,8 düşüş olurken dördüncü çeyrekteki hafif düşüşün üçüncü çeyrekte gözlenen güçlü toparlanmayı silemeyeceğini savundu. 2020’nin son çeyreğinde, üçüncü çeyrekte güçlü bir şekilde 312.400 iş yaratmanın ardından Fransa’da 39.600 özel iş kaybedildi.

Beklenenden daha az elverişsiz olan bu gelişmenin geçici istihdam, tarım ve inşaata atfedildiğini aktardı. Kasım ayındaki kilitlemeye rağmen, bu üç alt sektörün dördüncü çeyrekte istihdam yarattığını hatırlattı.

Ayrıca 2020’nin tamamındaki yüzde 1,8’lik düşüşün INSEE’nin Aralık’ta tahmin ettiği 600 bin iş kaybından çok daha az olduğunu vurguladı.

Fransa İstihdam Ekonomist Yorumu “GSYİH’deki düşüşün boyutu ile karşılaştırıldığında (yıl boyunca %-8,3), bu veriler 2020’de istihdamda dikkate değer bir istikrar olduğunu göstermektedir” diyen uzman, bunun açıkça kriz sırasında alınan istihdam destek tedbirleriyle, özellikle de kısa süreli çalışma programıyla açıklanabileceğini dile getirdi.

Söz konusu iyi habere rağmen istihdam beklentilerinin gelecek için pek parlak olmadığını kaydetti. Sağlık kriziyle kısıtlamalar devam ettikçe hükümet desteklerinin süreceğini ancak ekonomik toparlanma başladığında bunların kademeli olarak kaldırılacağını bildirdi.

Dolayısıyla ekonomik durum düzeldiğinde, işgücü piyasasının bir aksaklık yaşama olasılığını yüksek olarak değerlendirdi. Sağlık krizinin sonuçlarının Fransa’da istihdamın 2021’de 2020’ye göre kötüleşmesine neden olacağına inandıklarını ekleyerek yukarıda da görüldüğü gibi piyasaya yönelik tahminlerini paylaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu